Nižší poplatky za psa by měli mít důchodci od 65 let

Štítky: | penze |
20.09.2018 | komentářů: 0
Nižší poplatky za psa by měli mít důchodci od 65 let

Od roku 2020 by měli lidé starší 65 let žádat o sníženou sazbu poplatku ze psa. Podle webu novinky s tím počítá ministerstvo financí, které předložilo vládě změnu zákona o místních poplatcích.

Česká republika je v počtu psů na počet obyvatel v Evropě nadprůměrná. Změna by se tak mohla dotknout desítek tisíc majitelů psů. Dnes je roční sazba poplatku za psa až 1500 korun a lidé, kteří nemají jiný příjem než právě důchod, mohou požádat o snížení této částky až na 200 korun.

 „Bude to zpřísnění, které odmítáme. Bude to diskriminace důchodců, se kterou nemůžeme souhlasit,“ řekl Právu s tím, že svaz neměl možnost se k návrhu vyjádřit, ačkoli je pro ministerstvo financí připomínkovým místem.

Ministerstvo si uvědomuje, že pes má na své majitele, příznivý vliv. Větší počet psů v obci může mít však nepříznivý vliv na život v ní. Svůj návrh zdůvodňuje tím, že nyní dochází k pochybnostem, zda nárok na sníženou sazbu mají i lidé, kteří zároveň se starobním pobírají invalidní, vdovský či vdovecký důchod. Proto zvolilo pro nárok na slevu pevně stanovenou věkovou hranici.

Výhody pro ZTP

Připouští ale, že by se úprava mohla citelně dotknout lidí závislých na invalidním důchodu. Proto mezi ty, kdo mají nárok na úplné osvobození, počítá zahrnout vedle držitelů průkazů ZTP/P (zvlášť těžká postižení s průvodcem) také držitele průkazu ZTP (zvlášť těžká postižení).

Podle ministerstva jsou nejasnosti, zda poplatek za druhého a případně i dalšího psa, který se může zvýšit až o polovinu, se má počítat ze zákonem nejvyšší stanovené částky, tedy z 1500 korun, nebo z výše poplatku, kterou vybírají obce na základě své obecně závazné vyhlášky. Ty totiž již dnes mohou částku snížit, nebo ji vůbec nevybírat. A také to dělají.

„V současné době se mělo zvýšení vztahovat k výši sazby podle zákona a tento princip má platit i nadále,“ upřesňuje ministerstvo. „V případě základní sazby tak může sazba pro druhého a dalšího psa činit až 2250 Kč a v případě snížené sazby až 300 Kč,“ tvrdí. Za marginálii považuje navrhovanou změnu předseda Sdružení místních samospráv europoslanec Stanislav Polčák.

Zdroj foto: Pixabay.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Čaj se dá využít i po vylouhování

Jsou vám cítit ruce po krájení česneku či cibule? Stačí je potřít mokrým pytlíkem čaje. Čajem můžete zalévat květiny, zbavíte se tak i plísní. Stačí dát…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 29.11.2022

Dnes 29.11 svátek slaví:
Zina

Zítra 30.11 svátek slaví:
Ondřej

Včera 28.11 svátek slavil:
René

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2022 Kontakt | Nastavení cookies