Nižší valorizaci Pavel podepíše, chce ji však nechat prozkoumat Ústavním soudem

Štítky: | valorizace | penze | peníze |
15.03.2023 | komentářů: 0
Nižší valorizaci Pavel podepíše, chce ji však nechat prozkoumat Ústavním soudem

Hned zkraje úřadu musel prezident Petr Pavel rozhodnout o velmi diskutované novele týkající se snížení červnové valorizace, kterou nakonec podepsal. Zároveň však dodal, že pokud se ohledně jejího prosazení neobrátí na Ústavní soud opoziční hnutí ANO, které tak již avizovalo, učiní tak sám. Uvedl to na mimořádném brífinku, který živě nabídl server novinky.cz.

„Zákon snižující valorizaci penzí jsem se rozhodl podepsat, mám však stále pochybnosti o tom, zda není v rozporu s Ústavou,“ prohlásil prezident. V případě podpisu již opoziční hnutí ANO avizovalo, že podá ústavní stížnost. Pavel dodal, že pokud tak ANO nakonec neučiní, obrátí se na Ústavní soud sám. Čelil přitom nelehké volbě. „Za stávajících okolností žádné řešení není dobré a rozhodně ne pro všechny,“ vysvětlil.

Při rozhodování se prý snažil naslouchat názorům vlády i opozice. Argumentům obou stran rozumí. „Právním námitkám opozice rozumím, protože je přesvědčena, že vláda prosadila zákon způsobem, který je protiústavní. A to hned ze dvou důvodů, jedním důvodem je retroaktivita, druhým je proces legislativní nouze, který byl v tomto případě skutečně použit sporným způsobem,“ řekl.

Zvážil argumenty obou stran

„Dávám ale za pravdu i vládě, protože její argumenty hovoří o tom, že zpomalení růstu penzí za stávající situace je nezbytné,“ doplnil. Zmínil, že argumentem vlády bylo například i to, že při ponechání současného mechanismu porostou důchody seniorům s vyššími příjmy více než těm s nižšími.

Jak Pavel sám řekl, měl dvě možnosti: zákon podepsat, nebo vetovat, přičemž, kdyby využil celou patnáctidenní lhůtu na rozhodování, znemožnil by Sněmovně jeho rozhodnutí přehlasovat do 22. března, kdy zákon musí vyjít ve sbírce zákonů. Tento postup odmítl s tím, že by si tím prý posílil pravomoci, které mu dává Ústava, a takovým „prezidentem nechce být“.

„Řekli jsme mu, že i když se můžeme přít na různých úrovních o ekonomických parametrech, tak bychom měli respektovat ústavu a Ústavní soud by neměl řešit za politiky to, že nebyli schopni se dohodnout, a že by nastala situace, která by mohla hrozit blamáží České republiky tím, že by se to vrátilo a musely by se milionům důchodců zpět vyplácet jednotky, možná desítky miliard korun,“ přiblížil dopoledne pro novinky Karel Havlíček.

Podle něj se s prezidentem Pavlem shodují na tom, že „vláda zaspala, měla to řešit zavčasu a neměla dopustit, že to šlo do stavu legislativní nouze“.

Prezident kritizuje růst platů politiků

Zároveň se Pavel vyjádřil i ke kroku zvyšování platů ústavních činitelů. V tomto bodě s vládou zásadně nesouhlasí. Není podle něj přípustné, aby se důchodcům snižovalo a politikům přidávalo.

„Jsem přesvědčen, že v této tíživé době není možné na jednu stranu snížit růst důchodů a na druhé straně ponechat růst platů ústavních činitelů. Proto vyzývám vládu, aby s opozicí projednala úpravu, která zajistí, že se na úsporách budeme bez rozdílu podílet všichni,“ prohlásil Pavel ve středu odpoledne. Zpráva o tom, že pětikoalice se o zmrazení platů na pět let, jak navrhlo hnutí ANO, ve Sněmovně minulý pátek odmítla bavit, ho prý „znepokojila“. Koalice prý hodlá přijít s vlastním řešením.

Zdroj foto: Pixabay.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Zasekává se vám klíč v zámku?

Usnadněte si odemykání. Klíč v zámku se bude dobře otáčet, když jej navoskujete. Je to čistější řešení než mazání olejem, které špiní ruce i oděv.

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 01.12.2023

Dnes 01.12 svátek slaví:
Iva

Zítra 02.12 svátek slaví:
Blanka

Včera 30.11 svátek slavil:
Ondřej

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2023 Kontakt | Nastavení cookies