Hřiště pro seniory: hýbejte se v každém věku

06.11.2013 | komentářů: 0
Hřiště pro seniory: hýbejte se v každém věku

Do Čech se dostává nový trend - hřiště pro seniory, označovaných někdy též jako seniorparky. Na území naší republiky jich v posledních letech vyrostlo hned několik takových zařízení určených pro důchodce. Představíte si klouzačky a pískoviště a nechápete, jak to může souviset se seniory? Hřiště pro seniory však vypadají úplně jinak, jinými slovy se dá nazvat jako “posilovna v přírodě”.

Co se tedy na takovém hřišti nachází? Hřiště pro seniory je poseto cvičebními prvky nebo stroji, na kterých se může senior zabavit a zároveň zlepšit svou kondici. Stroje jsou určeny k protahování, posilování pomocí vlastní váhy či ke zlepšení motoriky. Pomáhají zpevnit záda a jiné pro seniory problematické partie nebo třeba udržovat stabilitu a rovnováhu. U každého cvičebního prvku je návod, jak se dá tento prvek využít.

Tato speciální hřiště jsou mezi seniory velice oblíbena a vítána. Některé seniorparky dokonce nabízejí též cvičení s odborným trenérem. Řada důchodců hřiště využívá každý den, i když jdou třeba jen vynést odpadky, zastaví se a protáhnou. Výhodou je, že tato hřiště mají podobu parků, tudíž se jedná o velice příjemné a klidné prostředí. Vstup je zdarma a nikde není psáno, že jsou určena pouze seniorům, stejně dobře se zde může protáhnout i mladý člověk. Problémem je, že jsou hřiště pro seniory často devastována dětmi nebo různými vandaly, takže jsou nutné stejně jako u dětských hřišť časté opravy.

Hřiště pro seniory v republice

Zajímá vás, kde takové hřiště hřiště pro seniory najdete? Bohužel tomuto trendu holdují zatím především větší města, takže jistotu máte v Praze a v Brně. Například v Praze 5 teď byla otevřena dvě nová sportoviště - jedno v horní části parku Sacré Couer a druhé poblíž ulice Lohninského. Praha 6 nabízí toto sportoviště na Červeném vrchu, dále je též oblíbený Sport park pro seniory v Podolí nebo Centrální park na Pankráci. Mimo Prahu se parky nacházejí třeba v Brně - Černochovicích, Sušicích, Prachaticích nebo Loučné nad Desnou. Již déle než rok pak funguje hřiště pro důchodce také v Hradci Králové na Moravském Předměstí v okolí domů se zvláštním určením Harmonie I a Harmonie II

Jenomže co dělat, když podobné hřiště v okolí nemáte? Chcete-li se udržet dlouho fit a dožít se vysokého věku, doporučují lékaři minimálně čtvrthodinovou vycházku a pobyt na čerstvém vzduchu. Samotnou procházku pak můžete učinit přitažlivější a zároveň i účinější, pokud budete používat speciální hůlky. Tzv. Nordic walking je vhodný i pro ty dříve narozené. Více o Nordic walkingu najdete zde.
Zdroj foto: hriste-pro-seniory-alestra.cz


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

S čím vším může pomoci hřebíček?

- osvěžuje dech (nejlépe při žvýkání hřebíčku) - pomáhá při bolestech zubů, dásní i paradentóze - revma, dna i běžné bolesti kloubů - dezinfikuje rány…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 06.12.2023

Dnes 06.12 svátek slaví:
Mikuláš

Zítra 07.12 svátek slaví:
Ambrož

Včera 05.12 svátek slavil:
Benjamín

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2023 Kontakt | Nastavení cookies