Občanský zákoník od 1.1.2014: dědická smlouva
Od 1.1. 2014 vstoupí v platnost nový občanský zákoník, který s sebou přináší spoustu změn. Jednou z nich je i dědická smlouva.
Co to je dědická smlouva?
Doteď se dědilo pouze na základě závěti nebo zákona, 1.1. 2014 do hry vstoupí i dědická smlouva. Tuto smlouvu uzavírá zůstavitel s dědicem, jedná se o nejsilnější dědický důvod. V dědické smlouvě se uvádějí podmínky, za kterých může dědic dědit - je tedy podmíněná chováním dědice (např. úspěšné dostudování). Rozdíl mezi smlouvou a závětí spočívá v tom, že u smlouvy se dědic a zůstavitel dohodnou, kdežto závěť je pouze jednostranná.
Výhody dědické smlouvy
Největší výhodou je, že dědická smlouva dává více právní jistoty. Závěť může být neustále upravována a doplňována, kdežto při změně smlouvy je třeba se dohodnout s druhou stranou.
Podmínky smlouvy o dědictví
Ze strany zůstavitele je požadována zletilost a svéprávnost, pokud tyto podmínky nejsou dodrženy, může smlouvu uzavřít opatrovník. Ze smlouvy nelze vyjmout neopominutelné dědice, pokud se sami dědictví nezřekli nebo nebyli vyděděni. Nepominutelnému dědici tak vždy náleží povinný díl. Dědickou smlouvu lze uplatnit pouze na tři čtvrtiny majetku, pokud chce zůstavitel odkázat více, musí použít závěť.
Způsoby vydědění?
Podmínky vydědění potomka budou v novém občanském zákoníku od 1.1. 2014 všechny vyjmenovány. Jedná se například o vedení nezřízeného života, zvrhlou povahu jedince nebo neposkytování potřebné pomoci v nouzi a neprojevování zájmu.
Zdroj foto: morguefile.com
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!
Podobné články
Penzijní reforma prošla senátem - číst více »
Nové předčasné důchody poškodí starší zaměstnance z třetí rizikové kategorie - číst více »
Jaké změny přinese důchodová reforma? - číst více »
Sdílejte tento článek na Facebooku.