Od nového roku platí povinnost mít očipovaného psa

Štítky: | domácí mazlíčci |
25.11.2019 | komentářů: 1
Od nového roku platí povinnost mít očipovaného psa

Od nového roku začne platit nový zákon. Všichni psi budou muset mít identifikační známku implantovanou pod kůží. Čip vydrží po celý život zvířete.

Čip je velký asi jako zrnko rýže. Lékař ho pomocí jednorázového aplikátoru vpraví pod kůži obvykle na krku za uchem, trvá to pár sekund. „Pro psa je to stejný zákrok jako očkování. Rychlý, nebolestivý,“ uvedla pro novinky veterinářka Božena Mikošková.

Očipovaní psi se dostanou do Národního registru majitelů zvířat a bude větší přehled o zvířatech. Velkým benefitem je také snadnější boj s množírnami psů. Když se navíc zvíře ztratí, snadněji se vrátí k majiteli, protože například v útulcích už mají k dispozici čtečky čipů.

Lidé o povinnosti nevědí

Pejskaři o povinnosti zatím moc nevědí. Usnadní jim to přitom i cestování se čtyřnohým mazlíčkem, jelikož řada zemí Evropské unie už tuto povinnost zavedla a na své území by psa bez identifikační známky nepustila.

„Také to vede jejich majitele k zodpovědnějšímu chování, protože zbavit se čipovaného pejska už není tak snadné, jelikož majitele můžeme odhalit,“ upozornila novinky Eva Poiselová z Útulku pro zvířata v nouzi ve Zlíně.

Aplikace při očkování

Podle ministerstva zemědělství je možné spojit čipování s pravidelným očkováním proti vzteklině. „Štěňata budou dostávat čip při prvním očkování mezi třetím a šestým měsícem. Starším psům se pod kůži vpíchne při pravidelném přeočkování. Výjimku mají psi, kteří byli tetovaní před 3. červencem 2011,“ vysvětlil novinkám mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý s tím, že v Česku je očipovaná asi polovina psů, ze zhruba dvou milionů zvířat.

Zdroj foto: Pixabay.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »
26.11.2019 08:38
Helena Manová 
dotaz na čipování
Proč nevymezili od 11 let stáří psa,že není nutno čipovat

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Jak připravit řízky zdravěji?

Na štedrovečerní tabuli sice patří kapr, ale mnoho rodin smaží i kuřecí řízky. A jak je připravit zdravě a přitom chutně? Obalte maso místo ve vajíčku v…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 04.12.2021

Dnes 04.12 svátek slaví:
Barbora

Zítra 05.12 svátek slaví:
Jitka

Včera 03.12 svátek slavil:
Svatoslav

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2021 Kontakt

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu nastarakolena.cz vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace