Od nového roku platí povinnost mít očipovaného psa

Štítky: | domácí mazlíčci |
25.11.2019 | komentářů: 1
Od nového roku platí povinnost mít očipovaného psa

Od nového roku začne platit nový zákon. Všichni psi budou muset mít identifikační známku implantovanou pod kůží. Čip vydrží po celý život zvířete.

Čip je velký asi jako zrnko rýže. Lékař ho pomocí jednorázového aplikátoru vpraví pod kůži obvykle na krku za uchem, trvá to pár sekund. „Pro psa je to stejný zákrok jako očkování. Rychlý, nebolestivý,“ uvedla pro novinky veterinářka Božena Mikošková.

Očipovaní psi se dostanou do Národního registru majitelů zvířat a bude větší přehled o zvířatech. Velkým benefitem je také snadnější boj s množírnami psů. Když se navíc zvíře ztratí, snadněji se vrátí k majiteli, protože například v útulcích už mají k dispozici čtečky čipů.

Lidé o povinnosti nevědí

Pejskaři o povinnosti zatím moc nevědí. Usnadní jim to přitom i cestování se čtyřnohým mazlíčkem, jelikož řada zemí Evropské unie už tuto povinnost zavedla a na své území by psa bez identifikační známky nepustila.

„Také to vede jejich majitele k zodpovědnějšímu chování, protože zbavit se čipovaného pejska už není tak snadné, jelikož majitele můžeme odhalit,“ upozornila novinky Eva Poiselová z Útulku pro zvířata v nouzi ve Zlíně.

Aplikace při očkování

Podle ministerstva zemědělství je možné spojit čipování s pravidelným očkováním proti vzteklině. „Štěňata budou dostávat čip při prvním očkování mezi třetím a šestým měsícem. Starším psům se pod kůži vpíchne při pravidelném přeočkování. Výjimku mají psi, kteří byli tetovaní před 3. červencem 2011,“ vysvětlil novinkám mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý s tím, že v Česku je očipovaná asi polovina psů, ze zhruba dvou milionů zvířat.

Zdroj foto: Pixabay.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »
26.11.2019 08:38
Helena Manová 
dotaz na čipování
Proč nevymezili od 11 let stáří psa,že není nutno čipovat

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Také vás štve ztuhlé máslo?

Jednoduchým trikem si po ránu můžeme se ztuhlým máslem pomoci. Do sklenice dáme horkou vodu a počkáme několik sekund. Vodu vylijeme a sklenku položíme dnem…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 28.09.2022

Dnes 28.09 svátek slaví:
Václav

Zítra 29.09 svátek slaví:
Michal

Včera 27.09 svátek slavil:
Jonáš

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2022 Kontakt | Nastavení cookies