Počet lidí s Alzheimerovou nemocí roste, péče o ně je náročná
Věděli jste, že i Alzheimerova nemoc má svůj den? 21. září je mezinárodním dnem této nemoci. Doposud se neví, co způsobuje Alzheimerovu nemoc. Jisté je jen to, že počet lidí s touto diagnózou stále roste. Podle Zprávy o stavu demence vydané Českou alzheimerovskou společností žilo u nás v roce 2014 téměř 153 tisíc osob trpících demencí – přičemž Alzheimerova nemoc je její nejčastější příčinou. V raných stádiích nemoci je možná péče o nemocného v domácím prostředí, později však postižený člověk vyžaduje většinou 24hodinový dohled a péče je velmi náročná jak po psychické, tak po fyzické stránce.
„O Alzheimerově nemoci veřejnost většinou ví, že existuje a že je příčinou zapomínání. Ale málokdo tuší, co už mohou být první příznaky a kdy je zapotřebí při změně chování staršího příbuzného zbystřit a vyhledat odbornou pomoc,“ říká Renata Prokešová, výkonná ředitelka sítě domovů GrandPark, které se na péči o osoby s Alzheimerem specializují.
Rozpoznat, že se již nejedná o běžnou roztržitost, ale že jde o nemocného seniora, je podle Renaty Prokešové nelehký úkol. „Nemoc přichází pozvolna a nenápadně, navíc je poměrně obtížné přimět staršího člověka, aby se podrobil speciálnímu vyšetření. Na druhou stranu, pokud se na onemocnění přijde včas, může vhodná léčba zpomalit průběh nemoci a prodloužit kvalitní a důstojný život seniora,“ zdůrazňuje Prokešová. Ona sama se péči o osoby s demencí věnuje již více než 12 let, proto je schopna rodinám poradit. Obrátit se na ni mohou přes webové stránky www.grandpark.cz, kde je zřízena sekce Poradna.
Pro nemocného a rodinu vzniká při potvrzení diagnózy Alzheimer nová situace, která přináší mnoho starostí a mnoho otázek, které dosud nemuseli řešit. Nejsou si jisti, jestli tuto situaci zvládnou vlastními silami, nevědí, koho se mohou zeptat, co mají dělat. „Na začátku mohou být i vystrašeni, protože nevědí, jak bude nemoc postupovat dále, jaký bude další vývoj. U každého nemocného, v každé rodině, je situace jiná a vyžaduje individuální přístup,“ říká Renata Prokešová. Dodává, že pokud už je péče o nemocného seniora natolik náročná, že ji rodina vzhledem k pracovnímu vytížení není schopna zvládnout, může pomoci Domov se zvláštním režimem, který je pro péči o osoby s podobnými diagnózami určen. O tom, že péči příbuzní nemocného potřebují i vyhledávají svědčí i fakt, že například v královéhradeckém GrandParku je velký zájem o tato lůžka. "Máme pro Domov se zvláštním režimem registrováno 108 lůžek, i ta už jsou ale téměř všechna zaplněna,“ uzavírá Prokešová.
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!
Podobné články
5 drobností, kterými můžete snížit riziko demence - číst více »
Senioři jsou nejohroženější skupinou, která trpí sebevražednými sklony - číst více »
Kardiaky trápí tropické teploty. Rizikové je rychlé zchlazení - číst více »
Sdílejte tento článek na Facebooku.