Pouštíme draky aneb všestranná podzimní zábava s vnoučaty

Štítky: | vnouče |
24.10.2017 | komentářů: 0
Pouštíme draky aneb všestranná podzimní zábava s vnoučaty

Foukej, foukej větříčku... Venku je ideální počasí, jen vyrazit s vnoučaty pouštět draka na nejbližší pole či louku. Tato čistě podzimní kratochvíle možná i vás dokáže na okamžik vrátit do dětských let. Málokdo však ví, že pochází již ze 4. století.

Jedna z nejoblíbenějších podzimních kratochvílí je bez pochyby pouštění draků. Tato aktivita je ideální i pro trávení volného času s vnoučaty. Děti se vyběhají, prarodiče se s nimi vrátí do dětských let a navíc všichni stráví společné chvíle v přírodě na čerstvém vzduchu.

Během dovádění a zábavy můžete své ratolesti poučit například i o historii této kratochvíle. První draci byli vyrobeni v Číně, přibližně ve 4. století. Využíváni byli draci jako přímé spojení mezi lidmi a bohy. Zahánět také měli nepřátele. V Číně se během různých slavností draci symbolicky vypouští dodnes.

Draci jako nástroj vědy

Draci sehráli velkou roli při vědeckých objevech a v dalších odvětvích lidské činnosti. První pokusy využívaly draky jako tažné zařízení některých vozů. Když ještě neexistovala letadla, využívali se například i ve vojenství a během některých válek je armáda používala také pro výzvědné služby.

Své využití měli také v meteorologii. Podle internetové stránky babyweb například v roce 1749 připojil skotský meteorolog k papírovému drakovi teploměr, aby změřil teplotu v takových výškách, do jakých by se člověk nedostal. V roce 1752 pak Benjamin Franklin díky drakovi dokázal elektrický původ blesku.

Zábava i sport

V současné době se draci využívají zejména jako podzimní zábava. Čas s vnoučaty můžete trávit nejen při pouštění, ale dokonce i při vyrábění. Například na internetu najdete mnoho různých návodů, “jak na draka”, kterými se můžete nechat inspirovat.

Je také možné, že ve svých ratolestech vzbudíte větší zájem o tento koníček, který lze dělat i jako sport. Sportovního draka už doma sami asi nevyrobíte, zábavu si s ním však užijete také. Navštívit můžete také nejrůznější drakiády a obohatit tak sebe i vnoučata o nevšední zážitek.

A nakonec přidáváme jednu dračí říkanku.

Pouštění draka

( Jiří Žáček)

,,Draku,

ty jsi vážně drak?"

,,Hudry, hudry,

je to tak."

,,A máš zuby dračí?"

,,Mám dva -

to mi stačí."

,,A co těmi zuby jíš?"

,,Princezen mám plnou spíž."

,,Ach, ty lháři -

každý to ví,

že jsi jenom papírový."

Zdroj foto: Pixabay.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Vyrobte si přírodní odpuzovač komárů

Věděli jste, že komáři nesnášejí vůni kopru? Můžete si tak vyrobit přírodní odpuzovač komárů, Stačí svařit lžíci kopru v šálku vody, pak nechat vychladnout…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 03.02.2023

Dnes 03.02 svátek slaví:
Blažej

Zítra 04.02 svátek slaví:
Jarmila

Včera 02.02 svátek slavil:
Nela

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2023 Kontakt | Nastavení cookies