Pouštíme draky aneb všestranná podzimní zábava s vnoučaty

Štítky: | vnouče |
24.10.2017 | komentářů: 0
Pouštíme draky aneb všestranná podzimní zábava s vnoučaty

Foukej, foukej větříčku... Venku je ideální počasí, jen vyrazit s vnoučaty pouštět draka na nejbližší pole či louku. Tato čistě podzimní kratochvíle možná i vás dokáže na okamžik vrátit do dětských let. Málokdo však ví, že pochází již ze 4. století.

Jedna z nejoblíbenějších podzimních kratochvílí je bez pochyby pouštění draků. Tato aktivita je ideální i pro trávení volného času s vnoučaty. Děti se vyběhají, prarodiče se s nimi vrátí do dětských let a navíc všichni stráví společné chvíle v přírodě na čerstvém vzduchu.

Během dovádění a zábavy můžete své ratolesti poučit například i o historii této kratochvíle. První draci byli vyrobeni v Číně, přibližně ve 4. století. Využíváni byli draci jako přímé spojení mezi lidmi a bohy. Zahánět také měli nepřátele. V Číně se během různých slavností draci symbolicky vypouští dodnes.

Draci jako nástroj vědy

Draci sehráli velkou roli při vědeckých objevech a v dalších odvětvích lidské činnosti. První pokusy využívaly draky jako tažné zařízení některých vozů. Když ještě neexistovala letadla, využívali se například i ve vojenství a během některých válek je armáda používala také pro výzvědné služby.

Své využití měli také v meteorologii. Podle internetové stránky babyweb například v roce 1749 připojil skotský meteorolog k papírovému drakovi teploměr, aby změřil teplotu v takových výškách, do jakých by se člověk nedostal. V roce 1752 pak Benjamin Franklin díky drakovi dokázal elektrický původ blesku.

Zábava i sport

V současné době se draci využívají zejména jako podzimní zábava. Čas s vnoučaty můžete trávit nejen při pouštění, ale dokonce i při vyrábění. Například na internetu najdete mnoho různých návodů, “jak na draka”, kterými se můžete nechat inspirovat.

Je také možné, že ve svých ratolestech vzbudíte větší zájem o tento koníček, který lze dělat i jako sport. Sportovního draka už doma sami asi nevyrobíte, zábavu si s ním však užijete také. Navštívit můžete také nejrůznější drakiády a obohatit tak sebe i vnoučata o nevšední zážitek.

A nakonec přidáváme jednu dračí říkanku.

Pouštění draka

( Jiří Žáček)

,,Draku,

ty jsi vážně drak?"

,,Hudry, hudry,

je to tak."

,,A máš zuby dračí?"

,,Mám dva -

to mi stačí."

,,A co těmi zuby jíš?"

,,Princezen mám plnou spíž."

,,Ach, ty lháři -

každý to ví,

že jsi jenom papírový."

Zdroj foto: Pixabay.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Když jste toho uvařili moc...

Pokud jste navařili příliš velké množství omáčky na špagety, nalijte ji do zásobníku na led. Pokaždé, když na ni dostanete chuť, rozmrazíte pouze takové…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 05.12.2023

Dnes 05.12 svátek slaví:
Jitka

Zítra 06.12 svátek slaví:
Mikuláš

Včera 04.12 svátek slavil:
Barbora

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2023 Kontakt | Nastavení cookies