Půjčky a senioři: na co je třeba dát v pokročilejším věku pozor?

26.03.2020 | komentářů: 0
Půjčky a senioři: na co je třeba dát v pokročilejším věku pozor?

Od starších lidí se očekává, že se za svůj život stihli poučit ze svých chyb a povedou spořádaný život. Bohužel to vždy není ten případ, obzvlášť co se financí týče. Jak ukázala data Exekutorské komory, 6,63 % všech exekucí mají na kontě lidé starší 65 let - konkrétně se jedná o 310 tisíc případů. Na jednu osobu pak vychází zhruba čtyři exekuce, což je obrovské množství vzhledem k tomu, že se průměrná výše starobního důchodu pohybuje okolo čtrnácti tisíc korun.

Senioři si bohužel často neuvědomují, jaké nástrahy s sebou přináší nezodpovědné půjčování a jak ukazují výše zmíněná data, těžce na to doplácejí. Hlavním důvodem, proč se lidé dostávají do potíží se splácením, však často nejsou jejich vlastní závazky, ale půjčky, které si svým jménem sjednali pro své potomky. Kvůli své dobrosrdečnosti jsou pak často nuceni žít život prakticky v bídě a důchodu si tak moc neužijí. Jak se mohou chránit?

Peníze pro potomky obezřetně a s rozumem

Spousta z nás spoléhá na to, že se v momentech, kdy nám nebudou stačit naše vlastní prostředky, obrátíme na své rodiče či prarodiče. Pro ně však investice do bytu či podnikání svých dětí představuje velkou zátěž, zejména, pokud si na sebe vezmou úvěr. Potomci si obvykle nepřiznají, že existuje riziko, že by půjčku nedokázali splácet. 

Pak ale přijde nějaká nečekaná událost jako ztráta zaměstnání a nastává problém se splácením. Rodičům či prarodičům pak nezbývá nic jiného, než půjčky svých potomků splácet, aby se sami nedostali do problémů. Jak už jsme ale neznačili, důchody na to často nestačí, obzvlášť pokud senioři sami splácejí hypotéku či jiný úvěr, který si sjednali pro vlastní účely. 

Samozřejmě neříkáme, že by svým dětem či vnoučatům neměli pomoci. Jen je třeba na takové situace myslet a buď písemně zajistit, že případně problémy se splátkami se budou řešit přímo s potomkem, nebo půjčovat pouze z vlastních úspor. Druhá varianta je samozřejmě jistější, jelikož s ní nejsou spojené závazky jako pravidelné splátky a úroky, a tak ani případné sankce spojené s jejich nedodržováním.

Vlastní závazky po pečlivém výběru

Senioři sami o sobě patří do takzvané rizikové skupiny klientů, a to zejména kvůli jejich zdravotnímu stavu. Starší lidé sice nemusí vykazovat známky žádných nemocí, ale to nemění nic na tom, že je jejich tělo vůči různým chorobám a jejich případným následkům výrazně náchylnější. Taková nemoc a s ní související léčba by pak mohla představovat překážku ve splácení, zejména pokud by vyžadovala pobyt v nemocnici, a to by se poskytovateli samozřejmě nelíbilo. 

Vysoký věk znamená překážku zejména pro banky, které bývají při prověřování klientů zpravidla velmi obezřetné. U nebankovních společností se senioři vě většině případů setkají s benevolentnějším přístupem, což na jednu stranu znamená výhodu v tom, že se zvyšuje pravděpodobnost úspěšného schválení půjčky, ale na stranu druhou musejí být mnohem obezřetnější při jejím výběru. 

Bez srovnání nabídek ani ránu

Senioři totiž často nepočítají s tím, že je v dnešní době sjednání půjčky sice nesmírně jednoduché, ale také ošemetné. Nabídek je totiž velká spousta a je snadné přehlédnout výhodnější řešení, když navíc nevíte, jakým způsobem jej najít. Šikovným pomocníkem se může stát projekt Férové půjčky, který slouží k porovnávání nabídek pomocí různých kritérií, jako je například výše a typ úvěru nebo úroková sazba.

Zejména se hodí pro seniory, kteří se na internetu příliš nevyznají. Úspěšně se totiž vyhnou zdlouhavému navštěvování poboček a prohledávání brožur nebo webových stránek jednotlivých společností. Všechny potřebné informace najdou přehledně na jednom místě - kromě úrokové sazby se dozví také o době splácení úvěrů, jejich možné výši i dalších podmínkách. Půjčku si rovnou mohou bez problému také sjednat, a tak si ušetří cestování na pobočku a mnoha dalším komplikacím.

zdroj foto: pexels.com

autor: placená inzerce


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.


Rady a tipy

Čaj se dá využít i po vylouhování

Jsou vám cítit ruce po krájení česneku či cibule? Stačí je potřít mokrým pytlíkem čaje. Čajem můžete zalévat květiny, zbavíte se tak i plísní. Stačí dát…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 29.11.2022

Dnes 29.11 svátek slaví:
Zina

Zítra 30.11 svátek slaví:
Ondřej

Včera 28.11 svátek slavil:
René

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2022 Kontakt | Nastavení cookies