Rakovina penisu - příznaky, diagnóza a léčba

19.07.2015 | komentářů: 2
Rakovina penisu - příznaky, diagnóza a léčba

Rakovina penisu nezpůsobuje v raném stádiu často vůbec žádné potíže. Postupně se ale mohou objevit problémy, jejíchž neléčení může vést k chirurgickému zákroku, v tom horším případě ke smrti nemocného.

Důvody vzniku rakoviny penisu nejsou jednoznačně stanoveny. Postihuje většinou muže mezi 50 a 60 lety. Jestliže je tato nemoc včas odhalena, pak může být většinou i úspěšně vyléčená. Muži, kteří byli ještě v mládí obřezání nebo tento zákrok podstoupili v pozdějším věku, jsou podstatně méně častěji postiženi rakovinou penisu než muži neobřezaní. Lékaři vycházejí z toho, že maz, který se roky usazuje pod předkožkou, může vést k vytvoření maligního tumoru.

Rakovina penisu - příznaky

V průběhu onemocnění si pacienti všimnou výtoku, který je sice bezbarvý, ale často nepříjemně páchne. K výtoku dochází přímo z penisu pacienta. V horní části penisu může dojít k opuchnutí. Částečně mohou pacienti i sami při pohmatu cítit tvrdé bulky a ztvrdlé části na penisu. Velké tumory mohou v této oblasti i krvácet. Jestliže je onemocnění již v pokročilejší fázi, může dojít i k otokům nohou. Zároveň pacienti hubnou a ztrácejí váhu a cítí se unavení a bez energie.

Důkladné vyšetření

Často se diagnóza rakoviny penisu stanovuje v rámci všeobecného rutinního vyšetření. Pacienti s rakovinou penisu mají často zvětšené mízní uzliny a z důvodu špatného odvádění lymfy i nateklé nohy. Obojí diagnostikuje urolog v rámci tělesného vyšetření. Aby mohla být diagnóza potvrzená, musí urolog odejmout část tkáně tumoru pro vyšetření v laboratoři, zda obsahuje rakovinné buňky. Jestliže má vyšetření pozitivní nález, to znamená jestliže v tumoru byly nalezeny rakovinné buňky, musí lékař stanovit, jestli již došlo k vytvoření metastáz. K tomu jsou nutná další vyšetření jako např. rentgen nebo scintigrafie. Také počítačová tomografie může diagnostikovat vznik metastáz.

Léčba rakoviny penisu

Stanovuje se podle fáze rakoviny penisu. Léčbu určuje specialista na rakovinu (onkolog) a může dojít k amputaci určité části penisu nebo i jako celku, dalším léčebným postupem je chirurgický zákrok, radioterapie nebo chemoterapie.

Prevence vzniku rakoviny penisu

Nejlepší prevencí je dostatečná hygiena, tedy mytí penisu pod předkožkou.

Zdroj foto: foter.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »
2.9.2016 14:03
Stehlik 
Bradavice
Dobrý den,na penise mam něco jako bradavice je to skoro u ochlupení je to nebezpečné nebo se to da doma lecit
17.1.2018 18:16
Marek 
Měkky bedar
Mám podobný problém ,aleasi nejlepší bude zajít k lékaři na rakovinu.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Jak zbavit sprchovou hlavici vodního kamene?

Udělejte si roztok z citronové šťávy (půl citronu) a octa. Smíchjte, nalijte do igelitového sáčku a ponořte do ně hlavici přes noc.  

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 03.02.2023

Dnes 03.02 svátek slaví:
Blažej

Zítra 04.02 svátek slaví:
Jarmila

Včera 02.02 svátek slavil:
Nela

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2023 Kontakt | Nastavení cookies