Roli při léčbě Alzheimerovy choroby by mohl hrát jazyk

Štítky: | Alzheimerova nemoc |
15.08.2017 | komentářů: 0
Roli při léčbě Alzheimerovy choroby by mohl hrát jazyk

Parkinsonova a Alzheimerova choroba jsou dvě velmi vážné nemoci mozku, které zatím lékaři neumí vyléčit. Unikátní výzkum však zahájili brněnští vědci, kteří se domnívají, že řečové projevy těchto onemocnění úzce souvisí s jazykem, kterým pacient mluví. Tento poznatek by později chtěli využít při samotné léčbě.

Jedinečný výzkum, který by do budoucna mohl pomoci s léčbou Alzhaimerovy choroby vede tým profesorky Ireny Rektorové ze Středoevropského technologického institutu Masarykovy univerzity. "V češtině a maďarštině čteme text víceméně stejně, jak je napsaný. V angličtině ale lidé jinak čtou a jinak píšou, a proto trochu odlišně využívají dráhy v mozku pro porozumění jazyku, pro tvorbu slov a psaní," uvedla Rektorová pro web ihned.cz.

Čeští vědci vyšetřují 150 pacientů i zdravých lidí. Spolupracují s nimi také výzkumné týmy, které jsou v maďarském Szegedu a v Tusconu v Arizoně. Výzkum by měl trvat do roku 2021. Pokud by se předpoklad potvrdil, lékaři a logopedi by mohli různě mluvící pacienty léčit odlišnými metodami.

Čtení, psaní, poslouchání

První shromážděná data od devíti zdravých lidí čeští neurologové již mají. Další dobrovolníky vědci stále hledají. Všichni podle Rektorové postoupí několik vyšetření. Například budou v magnetické rezonanci číst emočně neutrální věty či poslouchat a následně psát slova, která slyšeli.

"My budeme sledovat, co se při těchto činnostech děje v mozku, do jaké míry se jaké sítě zapojují při čtení a psaní a hlavně, jak je přitom ovlivňuje dané onemocnění. Výsledky poté vyhodnotíme," říká Rektorová s tím, že součástí výzkumu je i akustická analýza řečových nahrávek.

Zdroj foto: pixabay.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Jak se zbavit nalepené žvýkačky

Sedli jste si někdy na žvýkačku a pak ji marně odstraňovali z šatů: Existuje jednoduchý trik. Tato metoda funguje spolehlivě. Účinnější je na botách než na…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 23.09.2023

Dnes 23.09 svátek slaví:
Berta

Zítra 24.09 svátek slaví:
Jaromír

Včera 22.09 svátek slavil:
Darina

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2023 Kontakt | Nastavení cookies