Senioři bezpečně - projekt, který pomůže seniorům orientovat se v dnešním silničním provozu

01.12.2016 | komentářů: 0
Senioři bezpečně - projekt, který pomůže seniorům orientovat se v dnešním silničním provozu

Podíl nehod je u věkové skupiny nad 55 let hodně zvýšený. Proto vznikl projekt s názvem Senioři bezpečně. Jedná se o interaktivní a poutavé přednášky, v nichž se profesionálové zaměří především na bezpečnost v silničním provozu, pravidelné lékařské prohlídky, zvýšení viditelnosti účastníků provozu a důkladné opakování, prouhlobení a seznámení se změnami v oblasti pravidel silničního provozu.

Hlavním cílem projektu je vyšší bezpečnost seniorů v silničním provozu, ochrana jejich zdraví a snížení dopravních nehod s mnohdy kritickými následky. Záměrem je snížení nehodovosti a eliminace rizikového chování seniorů ve věku nad 55 let v silničním provozu.

V čem se liší senioři jako řidiči? Vliv na jejich řízení má pochopitelně věk a jeho negativní důsledky na kondici člověka. Zhoršuje se schopnost reakce, zrak... Podívejme se ale na to, jak se tyto důsledky promítají do řízení vozidla. Nejvíce řidičů-viníků dopravních nehod je ve věku do 25 let, dále jejich počet klesá na minimum a po šedesátém roku věku opět stoupá. Podíl seniorů na počtu řidičů usmrcených při dopravních nehodách představuje 8-10 % z celkového počtu. To je vzhledem k přibližně stejnému počtu řidičů jako v kategorii „začátečníků", 18-20 let, poměrně vysoké číslo. Nasvědčuje to tomu, že seniorské neduhy mohou mít na dopravní nehodovost stejný negativní vliv jako začátečnická nezkušenost.

Senioři - řidiči zaviní více havárií na křižovatkách, při změně směru jízdy a při vjezdu na silnici, kde mají dát přednost. To jsou typické nehody, kde selhalo rychlé prostorové vnímání a rychlá reakce. Senioři za volantem mnohem důsledněji dodržují dopravní předpisy. Jezdí však často nižší rychlostí, než je dovolená, a blíž ke středu vozovky, kvůli čemuž vznikají kolony a kolizní situace při jejich předjíždění. Jen minimálně jezdí v noci a vyhýbají se dopravním špičkám. Problémem je konzervatismus seniorů. Menší ochota přijímat a akceptovat změny má za následek neznalost nových opatření v dopravních předpisech, navyklý způsob jízdy a strach z moderních vozidel vybavených počítačovou technikou. To se projevuje někdy až zmateným nebo konfliktním jednáním řidiče seniora.

Na webových stránkách senioribezpecne.cz najdete řadu informací, které vám pomohou orientovat se v dnešním silničním provozu.


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Pálí vás žáha?

Pokud zní odpověď ano,  nakrájejte si syrový celer na jemné plátky a pochroupejte - pálení vás přejde do 10 minut. Nebo nasypte do skleničky půl lžičky…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 04.10.2023

Dnes 04.10 svátek slaví:
František

Zítra 05.10 svátek slaví:
Eliška

Včera 03.10 svátek slavil:
Bohumil

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2023 Kontakt | Nastavení cookies