Senioři budou mít zvláštní zacházení, pokud se stanou obětí trestné činnosti. Podobně jako děti

09.11.2015 | komentářů: 2
Senioři budou mít zvláštní zacházení, pokud se stanou obětí trestné činnosti. Podobně jako děti

Senioři by měli mít větší ochranu v případě, že se stanou obětí trestného činu. Měli by mít podobná práva jako děti. Novelu schválila vláda, poslala ji k projednání sněmovně. Novela by je měla ušetřit traumat, která pro ně znamená právě také vyšetřování trestné činnosti při níž se stali obětí. „Pokud to schválí parlament, senioři budou zařazeni mezi zvlášť zranitelné oběti, to znamená, že na ně budou brány zvláštní ohledy při vyšetřování,“ uvedl pro ČT 24 ministr spravedlnosti Robert Pelikán.

A co to konkrétně pro seniory znamená? Tak například možnost bezplatné právní pomoci. Zvlášť zranitelná oběť se také už nedostane do kontaktu s pachatelem. Bude vyslýchána ve speciálních místnostech pouze jediným vyšetřovatelem.

Pro seniory, kteří se často stávají obětmi zlodějů, je totiž vyšetřování další trauma. Další účastníci výslechu budou tedy sedět za polopropustným zrcadlem, vyslýchaný je neuvidí.

Podle novely budou mít lidé vyššího věku také nárok rozhodnout se, jestli chtějí vypovídat muži nebo ženě.

Citlivější mají být policisté k seniorům také při poučování o jejich právech a povinnostech. Oběti totiž mají řadu práv, jenže je nevyužívají, protože jim zkrátka nerozumí. Policisté by jim měli pomoci se v nich lépe orientovat.

O tom, kdo bude mít na vyšší ochranu nárok, by měly rozhodnout orgány činné v trestním řízení. Rozhodující nebude věková hranice, zohlední se celkový psychický a zdravotní stav dané osoby.
 


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »
3.4.2017 16:16
Alena Musilová 
Komentář k článku zvláštní zacházení seniorů
Velice dobře se to čte, jak budou senioři chráněni při vyšetřování oběti trestného činu. Jsem oběti trestného činu právě policistů, státních zástupců a soudců, kteří se mnou zacházeli skutečně zvláštně a Ti na seniory od 1. 4. 2017 mají brát ohled? Zákony se schvalují, senioři se radují a bude to jak dnešní poradny, nebo ochránce práv, kteří mají pomáhat, ale je to jak obrácená mince, která s pomoci senioru nemá absolutně nic společného jen to, že na ně přispívá stát, který se nezajímá jak tyto poradny fungují, včetně nezákonnosti právníků na které se stížnost neřeší prostě bezvládí, korupce, státní moci podporován drogový byznys a jsme stát ve státě.
S pozdravem
M
3.4.2017 17:25
Hana 
senioři BUDOU mít ZVLÁŠTNÍ zacházení
Apríl !
ne lepší ,či ohleduplnější .Cikán versus senior , senior nemá šanci

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Jak na mastnotu v troubě?

Použijte keramickou misku s vodou, do ní nakapejte citron a dejte do trouby. Tu pomalu zahřívejte, dokud nevznikne dostatek páry. Mastnota se uvolní a nic…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 06.12.2023

Dnes 06.12 svátek slaví:
Mikuláš

Zítra 07.12 svátek slaví:
Ambrož

Včera 05.12 svátek slavil:
Benjamín

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2023 Kontakt | Nastavení cookies