Senioři nad 55 let se ve velkém potýkají s dluhy

Štítky: | zadlužení | dluhy seniorů |
23.03.2015 | komentářů: 0
Senioři nad 55 let se ve velkém potýkají s dluhy

Místo, aby si na stará kolena užívali odpočinku, musí senioři řešit problémy s dluhy, které se jim nedaří splácet. V loňském roce se částka dluhu lidí nad 55 let, kteří si půjčili peníze, dostala na hodnotu 71,6 miliardy korun.

Ještě v roce 2010 činila částka dluhu 55,7 miliardy korun. Předloni už vzrostla na 68,8 miliardy a loni na 71,6 miliardy. Alarmující je i to, že řada z nich už nyní ví, že půjčku nebude schopna splácet.

Do dluhové pasti se dostanete snadno

Lidé ve věku 55 let, kteří si vzali krátkodobý úvěr, tvořili z celkového koláče, rozděleného podle věku, 26%. U dlouhodobého úvěru to bylo 18%. Do problémů, kdy nejste po chvíli schopni splácet své závazky, se člověk dostane velmi snadno a často se zadluží na tak dlouhou dobu, že se s ním závazky táhnou i v důchodovém věku. Nejčastěji se lidé zadluží kvůli svým potomkům, kteří potřebují co nejrychleji splatit úvěr nebo už jeden úvěr mají a potřebují další. Na řeči o tom, že jde jen o půjčku a že potomek bude dluh splácet za vás, už dojela řada lidí. Je to smutné, ale zcela běžné. Vyjímkou není ani tlak ze strany příbuzných, kteří seniora tlačí do toho, aby si úvěr zřídil a pomohl tak dotyčnému.

Z některých seniorů se stávají pomalu bezdomovci

Smutný případ toho, kam až může zajít nesplácení úvěru. Někteří lidé jsou natolik zadlužení, že už mají na důchod nařízené exekuční srážky. Ty se provádí ze všech druhů důchodu, tzn. ze starobního, invalidního, pozůstalostního a také příplatků na důchod.

Jak se vyvarovat možnému nesplácení dluhu

  1. Spočítejte si váš měsíční příjem a od něj odečtěte náklady, které každý měsíc máte
  2. Stanovte si takovou výši splátky, kterou budete moci kdykoliv splatit a důkladně si přečtěte smlouvu o úvěru
  3. Snažte se úvěr splatit ještě před tím, než půjdete do důchodu
  4. Nastane-li situace, kdy víte, že nebudete schopni splatit měsíční půjčku, kontaktujte danou banku a domluvte si odložení splátky nebo najděte jinou variantu. Je to lepší způsob, než splátku vůbec neuhradit.

Zdroj foto: foter.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Chcete, aby vám prádlo ze sušičky vonělo?

Nastříhejte si kousky látky na čtverečky 20x20. Naskládejte do dózy. Do octa přidejte oblíbený esenciální olej a přelijte jím ubrousky. Používejte 1 kus na…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 17.10.2021

Dnes 17.10 svátek slaví:
Hedvika

Zítra 18.10 svátek slaví:
Lukáš

Včera 16.10 svátek slavil:
Havel

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2021 Kontakt

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu nastarakolena.cz vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace