Senioři starší 65 let by měli mít levnější léky

13.01.2016 | komentářů: 0
Senioři starší 65 let by měli mít levnější léky

Změnu, díky které by senioři starší 65 let nakupovali léky levněji, chce prosadit ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD), uvádí to server www.zpravy.e15.cz. Zatím nejsou známy propočty, kolik by taková úleva pro seniory zdravotnictví stála. Změna by se zřejmě musela zavést zákonem.
 

V České republice pravidelně užívá léky téměř devadesát procent lidí mezi 65 až 74 lety, starší lidé se už bez nich neobejdou takřka vůbec. Dvě třetiny seniorské populace užívají víc než šest různých léků, dlouhodobě nemocní a hospitalizovaní osm, včetně volně prodejných přípravků jedenáct.V domovech pro seniory užívá více než 70 procent obyvatel psychofarmaka, polovina opioidy na bolest.Pro důchodce jsou často náklady na léky výrazným zásahem do měsíčního rozpočtu.

Podle některých odborníků nemá zlevnění léků od určité věkové hranice velký smysl, zavedlo by to nespravedlnost mezi seniory, z nichž někteří dlouho před dosažením daného věku užívají velké množství léků, zatímco jiní ani po jejím překročení léky téměř nepotřebují. Podle jiných odborníků ale není důvod nezvýhodnit seniory i v této oblasti, když mohou mít slevy například na dopravu.

Seniorům od 65 let věku hradí zdravotní pojišťovny nově od loňského září očkování proti pneumokoku, který způsobuje vážné zápaly plic. Mají také bezplatné očkování proti chřipce a jsou chráněni limitem doplatků na léky, nad 2500 korun ročně jim zdravotní pojišťovny vydané peníze vracejí.


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Babská rada prý pozastaví šedivění vlasů

Víte, že babské rady mají prostředek i na to, aby vlasy tak rychle nešedivěly? Je jím docela obyčejný jablečný ocet. Pravidelně ho do vlasů vtírejte a vlasy…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 23.03.2023

Dnes 23.03 svátek slaví:
Ivona

Zítra 24.03 svátek slaví:
Gabriel

Včera 22.03 svátek slavil:
Leona

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2023 Kontakt | Nastavení cookies