Šmejdům po telefonu stačí říct ano a smlouva je uzavřená

Štítky: | okrádání seniorů | šmejdi |
21.08.2017 | komentářů: 0
Šmejdům po telefonu stačí říct ano a smlouva je uzavřená

Nejrůznější praktiky šmejdů jako podomní prodej a předváděcí akce jsou stále pod větší kontrolou. Nepoctiví prodejci tak museli změnit taktiku a svůj byznys stále častěji provozují po telefonu. V takovém případě stačí říct slovo “ano” a smlouva je závazně uzavřena.

Díky moderním technologiím nemusí šmejdi chodit ode dveří ke dveřím. Stačí když své oběti zavolají a přimějí ji říci slovo ano.“Jde o smlouvu uzavřenou na dálku. Prodejci zavolají, vyptají se na různé věci a mimo jiné, zda mohou poslat dárek zdarma. V poslední době jde třeba o ponožky, kalhotky či holicí strojky. Stačí, když oslovený řekne slova jako “ano” či “souhlasím” a pak mu přijde balíček s fakturou. Prodejci si hovory pravděpodobně i nahrávají, aby měli důkaz o uzavření smlouvy,” uvedla pro portál idnes.cz Renata Linhartová, ředitelka inspektorátu České obchodní inspekce pro Liberecký a Ústecký kraj.

K taktikám šmejdů patří i to, že osloveného člověka zahrnou velkým množstvím informací, ve kterých se po chvíli hovoru už vůbec nevyzná. Vyvolají v něm také pocit, že daná nabídka je nesmírně výhodná. Telefonní čísla získávají z obchodu s databázemi, nebo mají program na generování různých čísel.

Odstoupení

I od této smlouvy mohou poškození do 14 dnů odstoupit. „Doporučuji výpověď písemnou a odeslat doporučeně s tím, že si udělám její kopii pro sebe. Pokud si nejsem jistý, že jsem si něco objednal, je dobré požadovat i záznam telefonního hovoru. Obecně ale starším lidem doporučujeme co nejrychleji ukončit telefonní hovor, pokud vám nevolá někdo známý či rodina,“ dodává Linhartová.

Vedoucí právník Sdružení obrany spotřebitelů Jan Hejtmánek však pro českou televizi uvedl, že je velice problémové, když spotřebitel ani neví, že nějakou smlouvu uzavřel. V takovém případě ho zcela logicky nenapadne, že by od ní mohl odstoupit. I proto se Sdružení na obranu spotřebitelů snaží prosadit, aby smlouva platila pouze v písemné podobě.

Zdroj foto: pixabay.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Jak na bradavice? Babské rady

Česnek nakrájíme na plátky a zalijeme octem. Necháme 7 dní v uzavřené lahvičce. Pak přikládáme každý večer na bradavici. Zabalíme, aby česnek z bradavice…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 07.12.2023

Dnes 07.12 svátek slaví:
Benjamín

Zítra 08.12 svátek slaví:
Ambrož

Včera 06.12 svátek slavil:
Květoslava

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2023 Kontakt | Nastavení cookies