Systém sociální péče není připraven na stárnutí populace
Český systém sociálních služeb není připraven na stárnutí populace. Problém by mohl nastat v následujících desetiletích, zejména pokud se výrazně nezvýší počet zařízení pro seniory. Do poloviny století by se měla kapacita seniorských domovů, domovů pro pacienty s demencí či pečovatelské služby minimálně zdvojnásobit, aby zvládla nápor zájemců.
"ČR má ve srovnání s EU podprůměrné kapacity pobytových služeb na počet lidí nad 65 let. Ve srovnání s původními zeměmi EU je tam výrazný propad. Skandinávské země vykazují dvojnásobnou až trojnásobnou kapacitu," uvedl pro eurozprávy prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb Jiří Horecký. Podotkl, že míst v zařízeních v Česku sice mírně přibývá, počet potřebných se ale zvedá rychleji.
Na tisícovku osmdesátníků a starších lidí připadá v Česku zhruba 83 míst v domovech pro seniory. Pokud by se podle analýzy kapacita nezvedla, v polovině století by to bylo už jen 33 míst na tisícovku lidí nad 80 let. Aby se zachovala současná úroveň služeb, musel by se v domovech pro seniory zvednout do roku 2050 počet lůžek z 35.600 na 89.150. Většina by jich musela přibýt do roku 2035.
Čtete také
Podle experta na sociální problematiku Ladislava Průši je dostupnost sociálních služeb v Česku dlouhodobě nízká. "Ze zemí na západ od řeky Moravy jsme na tom nejhůř. Před námi je ale i Slovensko, Maďarsko a Estonsko. Pokud bychom služby nebudovali, do roku 2035 klesne dostupnost o víc než 60 procent," uvedl.
Problémem jsou i dotace
Rozvoji sociálních služeb brání podle asociace poskytovatelů i zástupců krajů a obcí systém financování. Dotace se vždy udělují na rok. Zařízení navíc nemají jistotu, zda peníze dostanou a kolik. "Je nutné změnit systém financování a prostředí pro soukromý kapitál. Je tu minimální počet soukromých poskytovatelů kvůli nepříznivým podmínkám. Nejde za všech okolností tu přidat tomu a tomu, ale věnovat se systémovým záležitostem, nebo tu za deset patnáct let nebude, kdo by péči zajistil," uvedl Horecký.
Podle šéfa Svazu měst a obcí Františka Lukla pak není možné plánovat sociální služby z roku na rok, ale minimálně s pětiletou či desetiletou vizí. Financování by měla upravit novela o sociálních službách, kterou připravuje resort práce. Vláda by ji měla dostat do konce roku. Proti původnímu plánu má tak norma roční zpoždění. "Zákon o sociálních službách je někde zamčený a nedá se o něm diskutovat. Nevíme, co se připravuje," uvedla pro eurozprávy předsedkyně sněmovního sociálního výboru Radka Maxová (ANO).
Zdroj foto: Pixabay.com
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!
Podobné články
Jít do důchodu až příští rok se podle experta vyplatí - číst více »
Sporný pozměňovací návrh může položit celou důchodovou reformu - číst více »
Důchodovou reformu čeká třetí čtení. ANO připouští Ústavní soud - číst více »
Sdílejte tento článek na Facebooku.