Věk odchodu do důchodu podle nové úpravy poroste pomaleji
Další změny čekají dosud neschválenou penzijní reformu. Zpomalit by se měl růst důchodového věku. Podle návrhu, který poslala vláda poslancům, to mělo původně být až o dva měsíce za rok. Nově by to mělo být maximálně o měsíc. Informoval o tom web Novinky.cz.
Současnou hranici věku odchodu do důchodu (65 let) chce Jurečka prolomit. Podle návrhu, by se měl důchodový věk řídit věkem dožití. Růst tak měl až o dva měsíce za rok tak, aby důchodci strávili v penzi průměrně 21,5 roku. Tento koncept však ruší pozměňovací návrh. Vláda totiž přistoupila na návrh České demografické společnosti, podle nějž by se důchodový věk zvyšoval maximálně o měsíc. Společnost to odůvodňovala tím, že by jinak hrozily „bezdůvodné rozdíly“ v době pobírání důchodu.
Nově by tak podle Novinek měl jít ročník 1966 do penze v 65 letech a jednom měsíci a například ročník 1978 pak v 66 letech a jednom měsíci. Lidé narození v roce 2001 pak až v 68 letech. Podle původní varianty to ale mohlo být až v 70 letech a 5 měsících.
Čtete také
Nebudou rozdíly mezi generacemi
Podle poslankyně za STAN Pavly Pivoňky Vaňkové by se mělo ještě každých pět let zhodnotit, jak se vyvíjí situace, a podle toho by mohlo dojít k úpravám. „Dává větší smysl hodnotit generaci po pěti letech, a ne postupovat z ročníku na ročník. Protože když přijde nějaká pandemie, jako byl třeba covid, může být jiná úmrtnost,“ řekla Novinkám.
„Je to spravedlivější, nebudou mezi jednotlivými generacemi tak velké rozdíly v době strávené v důchodu. Navíc poroste doba odchodu do penze pomaleji, takže se zachová to, že v ní lidé budou trávit čtvrtinu života,“ okomentoval rozhodnutí demograf Tomáš Fiala, který se na návrhu České demografické společnosti podílel.
Proti zvyšování věku se ostře vymezovaly odbory. Podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly je to pozitivnější než původní návrh. „Ale chceme strop na 65 letech, protože vláda vůbec nezohledňuje délku pracovní doby, kdy má český zaměstnanec za život napracováno skoro o deset let více než německý. A problém penzijního systému by byl jiný, kdyby byly vyšší mzdy. To se nedá řešit jen zvyšováním důchodového věku,“ konstatoval.
Zdroj foto: Pixabay.com
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!
Podobné články
Důchodovou reformu čeká třetí čtení. ANO připouští Ústavní soud - číst více »
Půjčky v rodinách jsou časté. Největšími částkami pomáhají senioři - číst více »
O 358 korun měsíčně se od ledna zvýší důchody - číst více »
Sdílejte tento článek na Facebooku.