Vláda schválila zpomalení valorizace a změny v předčasných penzích

Štítky: | valorizace | peníze | důchodová reforma |
25.05.2023 | komentářů: 0
Vláda schválila zpomalení valorizace a změny v předčasných penzích

Tempo růstu důchodů se do budoucna zpomalí, zároveň se změní podmínky předčasného důchodu a nebude již tak výhodný. Vláda to schválila v rámci novely, podle které by mělo být rozhodováno již o lednové valorizaci. Opozice podle webu novinky.cz však opakovaně uvádí, že změny ve Sněmovně, kam nyní návrh zamíří, určitě nepodpoří.

Přísnější podmínky a nižší tempo růstu penzí má podle ministerstva práce přispět ke zmírnění propadu důchodového systému a snížení zadlužování. Loni se vyplatilo necelých 600 miliard korun, letos by to mohlo být až o 90 mi­liard víc.  

Největší změnou je, že u řádné lednové valorizace se do budoucna vedle inflace započte jen třetina místo poloviny růstu reálné mzdy.V případě vysokého růstu spotřebitelských cen se důchody už nebudou mimořádně valorizovat, ale senioři dostanou od státu dočasný příspěvek.

Dvě části příspěvku

Příspěvek by měl být rozdělen na dvě části. První má tvořit fixní, pro všechny stejná částka a druhá polovina má být závislá na procentní výměře. „Pokud by inflace dosáhla pěti procent a průměrný starobní důchod byl přibližně 20 tisíc korun, pak by fixní částka byla přibližně 300 korun ke každému důchodu a variabilní u průměrného starobního důchodu rovněž 300 korun,“ uvedl pro novinky ředitel odboru sociálního pojištění na ministerstvu Tomáš Machanec.

Vláda ve středu schválila i zpřísnění podmínek pro odchod do předčasného důchodu, do kterého v posledních letech odcházelo stále víc lidí. Nově se do něj bude moci odejít už jen maximálně tři roky, nikoli pět let, před řádným termínem. Předčasná penze se zároveň bude víc krátit. „Po dobu, kdy člověk získá předčasný důchod, do doby, než mu naběhne ten řádný starobní, bude také vyloučena valorizace procentní výměry předčasné penze,“ uvedl novinkám ministr práce Marian Jurečka.

Vláda už plánuje i další opatření v důchodovém systému jako zvyšování důchodového věku podle věku dožití, zavedení fiktivního vyměřovacího základu za dobu péče o malé dítě či nemohoucí blízké osoby, vyšší odvody OSVČ na penze.

Zdroj foto: Pixabay.com

 


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Také občas zápasíte s pečícím papírem?

Pečící papír je občas "nepoddajný" - aby se lépe přizpůsobil jakémukoli tvaru, stačí jej před použitím celý pomačkat a pak znovu narovnat. Budete překvapeni…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 07.06.2023

Dnes 07.06 svátek slaví:
Iveta

Zítra 08.06 svátek slaví:
Medard

Včera 06.06 svátek slavil:
Norbert

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2023 Kontakt | Nastavení cookies