Výdaje na důchody a sociální dávky stále rostou

Štítky: | důchod |
07.10.2019 | komentářů: 0
Výdaje na důchody a sociální dávky stále rostou

438,5 miliardy korun – to je částka, kterou stát vyplatil za letošní první pololetí na sociálních dávkách a důchodech. Oproti loňskému roku je to podle Českého statistického úřadu o 29,5 miliardy korun více. Výdaje na dávky za celý rok tak budou letos zřejmě rekordní. Informoval o tom web novinky.cz 

„V letošním roce dosáhneme historicky nejvyšších výdajů na sociální dávky. Celkem na nich bude vyplaceno zhruba 880 miliard korun. Přibližně 56 procent všech výdajů na sociální dávky tvoří dávky důchodového pojištění,“ komentoval situaci ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Konkrétně na důchody šlo za prvních šest měsíců letošního roku 246,7 miliardy korun, což bylo o 18,4 miliardy korun víc než o rok dříve. „Tento nárůst byl zapříčiněn historicky nejvyšším zvýšením důchodů, v průměru o 900 korun měsíčně,” dodal pro novinky ekonom.

Výdaje zvyšuje i nemocenská

Rostou také výdaje na dávky za náhradu mzdy v nemoci. V prvním pololetí bylo na těchto dávkách vyplaceno 22,5 miliardy korun. „V druhém pololetí lze očekávat, že výplaty ještě vzrostou kvůli tomu, že po deseti letech byla zrušena karenční doba. Lidé tak budou dostávat náhradu mzdy i za první tři dny nemoci,” upozornil analytik. Náhradu mzdy za první tři dny nemoci vyplácí zaměstnavatel.

Aktuální čísla už tento trend potvrzují. V loňském roce bylo na dávkách nemocenského pojištění vyplaceno 39 miliard korun. Nyní již je zřejmé, že v letošním roce tato částka bude minimálně o pět miliard korun překročena.

Naopak výdaje na dávky v nezaměstnanosti a dávky státní sociální podpory se v letošním roce vyvíjejí podobně jako v loňském roce. Na podporách v nezaměstnanosti se v prvním pololetí vyplatilo zhruba o čtvrt miliardy korun více. To bylo zapříčiněno růstem mezd, ze kterých se stanovují vyšší výplaty dávek v nezaměstnanosti. Tento nárůst je však vzhledem k celkovým výdajům na sociální dávky zanedbatelný.

Zdroj foto: Pixabay.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Zkuste se mravenců zbavit bez chemie

Když se vám doma začnou rojit mravenci, vyzkoušejte jim na cestičku dát několik klacíků skořice, posypte jí mletou skořicí nebo místa vytřete silně slanou…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 03.02.2023

Dnes 03.02 svátek slaví:
Blažej

Zítra 04.02 svátek slaví:
Jarmila

Včera 02.02 svátek slavil:
Nela

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2023 Kontakt | Nastavení cookies