Vyražte na výlet s holemi. Nordic Walking seniorům prospívá

04.08.2016 | komentářů: 0
Vyražte na výlet s holemi. Nordic Walking seniorům prospívá

Léto, teplo - ideální čas pro výlety, které prospějí nejen mladým ale i seniorům. Pokud patříte k těm aktivnějším, rádi se hýbete a poznáváte nová místa, můžete spojit příjemné s užitečným a zkusit chůzi s holemi - tzv. Nordic Walking. A vůbec nemusíte jen do přírody, chodit se dá i po městě. Ostatně tento sport se u nás těší čím dál větší oblibě. Po chodnících už potkáte mnoho lidí, kteří tímto způsobem drží své tělo v kondici.

Nordic Walking vznikl ve Finsku jako mimosezónní tréninková metoda pro běžce na lyžích. V 90. letech se začal masově šířit jako oblíbená rekreační aktivita i do ostatních zemí. Základem této techniky je správná biomechanická chůze kombinovaná s pohyby paží a horní poloviny těla, podobně jako u lyžování na běžkách.

Seniorům prospívá

Velmi vhodný je i pro osoby v pokročilém věku, protože díky opoře v holích jsou odlehčovány klouby dolních končetin. Díky tomu, že speciální hole nadlehčují dolní končetiny a zapojí se do pohybu i horní část těla, je Nordic walking optimálním sportem pro osoby s nadváhou, postižením kloubů, osteoporózou, stavy po úrazech, apod. Při chůzi s holemi se tepová frekvence pohybuje v hodnotách, při kterých se každý může cítit dlouhé hodiny dobře.

Výhody Nordic Walkingu

- Představuje aktivní trénik kardiopulmonálního systému.
- Při správné technice je tepová frekvence vyšší o 40 až 50 procent ve srovnání s chůzí bez hůlek.
- Představuje alternativní metodu rehabilitace hlavně u lidí s nemocemi plic.
- Působí pozitivně na psychiku, protistresově.
- Uvolňuje bederní, krční a hrudní páteř při minimální zátěži.
- Posiluje svalstvo horních končetin a ramenních pletenců.
- Ulevuje nosným kloubům, protože hole změkčují nárazy paty na zem.
- V neposlední řadě má výhodu společenskou. Lze chodit společně ve skupince  kamarádů a přátel.
- Vybavení na severskou chůzi je levné.

Nezaměňujte hole pro Nordic Walking s holemi pro treking  

Je v nich rozdíl. Hole pro Nordic Walking mají ergonomicky tvarovanou rukojeť, která při chůzi usměrňuje a stabilizuje zápěstí. Ruka je prodloužením zápěstí a v této pozici je fixovaná. Zamezí se tím nefunkčnímu vytáčení zápěstí, které by mělo při dlouhodobém provádění škodlivý vliv. Nejdůležitější na holích jsou speciální poutka na ruku. Vytvářejí pevné, ale pohodlné spojení hole se zápěstím, fixují správnou pozici ruky, podporují odraz a dále zajišťují přirozený a volný krevní oběh. Poutko umožňuje vedení hole zezadu dopředu bez nutnosti držení hole. To u trekové hole není možné.

Samotné hole jsou pružné a lehké, vyrobené ze skelných vláken nebo slitin. Čistě hliníková hůl této pružnosti nedosahuje a přenáší tak nepříjemné a škodlivé vibrace. Hole mohou být jednodílné, v takovém případě je nutné předem určit velikost holí podle jejich uživatele nebo teleskopické s možností nastavení výšky. Při uchopení hole by paže a předloktí měly svírat úhel přibližně 90 stupňů. U začátečníků mohou být hole zhruba o pět centimetrů kratší, pro sportovní trénink naopak delší.

Na konec hole je možné nasadit gumovou koncovku pro pohyb na asfaltu a dlažbě nebo plastovou koncovku pro pohyb ve sněhu.

Je dobré, pokud začínáte, svěřit se do rukou profesionála, který vám ukáže, jak se správně pohybovat. Může se t zdát snadné, ae záleží na správném držení těla délce holí i pohybu.


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Pudink bez škarloupu

Někdo ho miluje, někdo ale nesnáší. Škraloup na pudinku. Jak se ho zbavit? Posypte uvařený pudink moučkovým cukrem, škraloup se pak nevytvoří.

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 05.10.2023

Dnes 05.10 svátek slaví:
Eliška

Zítra 06.10 svátek slaví:
Hanuš

Včera 04.10 svátek slavil:
František

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2023 Kontakt | Nastavení cookies