Závisláci jsou i mezi seniory. Na alkoholu, lécích i prodejních akcích
Na sladkém. Na cigaretě. Na sexu. Na televizi. Na prodejních akcích. Nebo také na alkoholu či na lécích. Takové mohou být závislosti seniorů. Minimálně poslední tři jmenované závislosti nelze brát na lehkou váhu.
Senioři jsou v tomto případě trochu opomíjenou skupinou. Závislosti se obvykle hodně řeší u mladistvých. Ale je omyl domnívat se, že starší lidé závislostmi netrpí, ba spíše naopak. Kolikrát jim k nim "dopomůže" pocit osamělosti, bolesti a deprese.
„Je to docela skrytá populace ohrožená závislostí. Ve velké míře užívají léky více než ostatní, hlavně na bolest, ale i úzkosti,“ upozornil pro idnes.cz David Adameček, ředitel Advaity, společnosti, která se závislostmi zabývá.
Problém je v tom, že některé léky, třeba prášky na spaní užívají senioři dlouhodobě, například dvacet let. A jak se pozná závislý člověk? Je nervozní. Střídají se u něj nálady. Osobnost se úplně změní, třeba se přestane mýt. Problém je, že u starších lidí se závislost rozeznává složitěji. A to vzhledem k jejich zdravotnímu stavu. Mnohdy se změny nálad přisuzují tomu, že má bolesti anebo je to reakce na léky, které musí užívat.
S alkoholem by to senioři neměli přehánět
Alkohol u seniorů může způsobit vážné komplikace, senioři by neměli příliš holdovat. Lidé nad 65 let by denně neměli vypít více než čtyři deci piva nebo malou sklenku vína. Problém není jenom pomalejší odbourávání alkoholu, ale také škodlivost kombinace alkoholu s léky, jež mnozí senioři užívají.
Psychiatři tvrdí, že mezi seniory přibývá pijáků, a hovoří o nich jako o "neviditelných alkoholicích". Třetina z těch, kdo holdují alkoholu, s tím prý začala až ve stáří pod vlivem nezvládnutých nových životních okolností. Nedokážou se vypořádat s odchodem do důchodu, se ztrátou blízké osoby, s pocitem nudy nebo osamocení a s depresí. Na rozdíl od mladších alkoholiků tito lidé popíjejí doma a nikdo o jejich závislosti dlouho neví.
Závislost na prodejních akcích
O Šmejdech a jejich praktikách se toho napsalo už moc, přesto někteří senioři na prodejní akce stále jezdí a nechávají se obalamutit. Vědí, že jde o pdovodníky, nakonec je to stojí hodně peněz,ale stále se do prodejních sálů vracejí a nakupují. Jde o závislot trochu jiného druhu než na alkoholu či na lécích, ale může mít stejně likvidační účinky. Senioři se dostávají do dluhů, přichází deprese a od té už je jen krůček ke skleničce něčeho tvrdého nebo lahvičce s léky. Příčina? Opět je to osamělost, pocit sociálního vyloučení. Na prodejní akci sice přijdou o peníze, ale někdo se jim alespoň chvíli věnuje, něco se zkrátka děje. Léčba? Péče příbuzných a přátel a nezřídka i péče psychologa.
Zkrátka závislostem čelí i senioři a není dobré nad tím mávnout rukou. Je třeba navštívit toho pravého odborníka a pokusit se problémy řešit.
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!
Podobné články
5 drobností, kterými můžete snížit riziko demence - číst více »
Senioři jsou nejohroženější skupinou, která trpí sebevražednými sklony - číst více »
Kardiaky trápí tropické teploty. Rizikové je rychlé zchlazení - číst více »
Sdílejte tento článek na Facebooku.