Zemřela Květa Fialová. Nepřekonatelná herečka, která byla vždy plná optimismu

Štítky: | kultura |
26.09.2017 | komentářů: 0
Zemřela Květa Fialová. Nepřekonatelná herečka, která byla vždy plná optimismu

Oblíbená česká herečka, držitelka ceny Thálie a zejména vždy pozitivní dáma. Taková byla Květa Fialová, která dnes ve věku 88 let zemřela na selhání srdce. Navždy s námi však zůstane například ve filmech Limonádový Joe, Ostře sledované vlaky či Adéla ještě nevečeřela.

Květoslava Fialová se narodila 1. září 1929 ve Velkých Dravcích na Slovensku. Provdaná byla herečka za režiséra Pavla Hášu. V prosinci roku 1962 se jim narodila dcera Zuzana. Hlásila se k buddhismu a v posledních letech života bojovala s následky srdeční mrtvice a s Alzheimerovou chorobou. Od roku 2015 žila v Alzheimer centru v Průhonicích. I přes dlouhou nemoc nikdy neztrácela svůj optimismus.

Její život poznamenala událost z konce války, kdy ji v květnu 1945  znásilnili dva vojáci Rudé armády. Později byla sama svědkem jejich popravy. O tomto traumatickém zážitku hovořila otevřeně a ovlivnil její další život. Vždy však přistupovala k životu optimisticky a rány osudu přijímala jako něco, co ji posílí.

Nepřekonatelná herečka

Po konci války vystudovala Květa Fialová brněnskou JAMU a působila v několika divadlech v Českém Těšíně, Opavě, Českých Budějovicích, v Kolíně a na Slovensku v Martině. Od roku 1958 pak byla v angažmá pražského divadla ABC pod vedením Jana Wericha. Ztvárnila nespočet rolí, ve kterých byla vždy nepřekonatelná. V roce 2010 získala cenu Thálie za roli Maude ve hře Harold a Maude.

Nespočet rolí ztvárnila i v televizních inscenacích a ve filmech. Pravděpodobně nejznámější rolí Květy Fialové je postava barové zpěvačky Tornado Lou z filmu Limonádový Joe aneb Koňská opera. Dále na ní můžeme zavzpomínat například ve snímcích Ostře sledované vlaky, Adéla ještě nevečeřela, Babička, Léto s kovbojem, S tebou mě baví svět, Účastníci zájezdu či v seriálech F.L.Věk a Hříšní lidé města pražského.

Zdroj foto: wikimedia.org


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Mačkání citrónu může být věda

Celý plod citronu omyjeme a kůru v jednom místě propíchneme vidličkou. Vymačkáme jen tolik, kolik potřebujeme. Citron pak uložíme do lednice. Takto vydrží…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 19.04.2021

Dnes 19.04 svátek slaví:
Rostislav

Zítra 20.04 svátek slaví:
Marcela

Včera 18.04 svátek slavil:
Valérie

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2021 Kontakt

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu nastarakolena.cz vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace