Zvýhodněné zájezdy pro seniory: laciný marketingový chyták
Na začátku prázdnin jsme informovali o tom, že senioři respektive osoby nad 55 let mohou od Evropské unie žádat za určitých podmínek o příspěvek na dovolenou a to až ve výši 150 €. Celá akce, o které jsme psali, byla zaštítěna programem Europe Senior Tourism (dále jen EST), za kterým stojí španělská vláda.
Protože článek vyvolal mezi našimi čtenáři velkou odezvu a řadu dotazů, snažili jsme se k němu zjistit více. Bohužel se ukázalo, že ze strany cestovek jde jen o marketingový trik, na který jsme bohužel skočili i my. Ačkoliv na tento program EST a cenové zvýhodnění se přímo či nepřímo odkazuje hned několik cestovních kanceláří, situace je jiná. Program EST má v České republice pouze jednu partnerskou cestovku a ani ta už zvýhodněné zájezdy tři roky nenabízí. A to i přesto, že jejich web budí na první pohled zdání, že program EST i nadále funguje a díky němu získají u této cestovky výhodnější podmínky.
Jak to funguje
Do internetového vyhledávače si zadáte například frázi "zájezdy pro seniory", ti lépe informovaní třeba i název projektu "Europe Senior Tourism", který by měl zájezdy pro starší lidi podporovat, a zobrazí se vám nabídky cestovních kanceláří a agentur nabízející slevy na zájezdy pro seniory. Někde se hovoří i o příspěvku ve výši 150 eur.
Jak jsme zjistili, situace je však trochu jiná. Když totiž nabídku rozkliknete dál, zobrazí se vám už nabídky zájezdů, kde o vlastním příspěvku není ani slovo a operuje se jen se slovními spojeními typu "zvýhodněné zájezdy pro seniory". Jedná se sice o zvýhodněné zájezdy pro seniory, nicméně sleva už je podle tvrzení kanceláří započítána v ceně. A jak velké zvýhodnění to je, nemáte šanci zjistit.
"Příspěvek už se asi tři roky nevyplácí. A ani předtím ho nedostal do ruky zákazník, ale prodejce zájezdu. Tenkrát šlo o projekt španělské vlády, která chtěla některé své destinace zatraktivnit i mimo sezonu," vysvětluje Tomáš Hubka, marketingový ředitel cestovní kanceláře Delfin Travel, která se na svých webových stránkách prezentuje s tím, že je jediným partnerem projektu Europe Senior Tourism v České republice.
Projekt podle Hubky funguje dál, ale za trochu jiných podmínek, změnil se koncept. Španělská vláda podporuje spíše propagaci jednotlivých regionů, měst a subjektů, které nabízejí sociální programy většinou s nějakým bonusem - specifickým programem, možností vstupu do lokalit, kam se normální turisté nedostanou. Kupující žádnou přímou finanční podporu tedy neobdrží.
Na stránkách cestovky Delfin Travel jsou uvedeny tyto podmínky, za kterých se lze programu zúčastnit:
- zvýhodněné ceny se vztahují na každou osobu, která dosáhla věku 55 let.
- v případě španělských destinací (Andalusie, Menorca, Mar Menor) může být tato osoba doprovázena jedním dalším cestujícím libovolného věku.
- v případě ostatních destinací musí být pro dosažení zvýhodněné ceny alespoň jeden účastník na cestovní smlouvě starší 55 let a může ho doprovázet libovolný počet dalších účastníků různého věku.
- zájezdů se mohou za příplatek zúčastnit i osoby mladší 55 let, které tyto podmínky jinak nesplňují.
Pokud chcete využít zájezdů, které jsou určené pro seniory, jsou jim přizpůsobené a podle slov cestovek už v sobě mají započítanou slevu, hledejte značku 55+. Takové zájezdy už nabízí řada cestovních kanceláří, většinou jsou mimo sezonu a dá se jet do nejrůznějších koutů Evropy, někde nabízejí třeba i pobyty v maďarských lázních.
Záměrné klamání nebo marketingový tah na hranici etiky?
Shrnuto a podtrženo - informace o příspěvku nebo i logo projektu Europe Senior Tourism umístěné na webových stránkách cestovek jsou víceméně marketingový trik. Podle slov ředitele Delfin Travel by toto logo měli mít pouze oni, nicméně tento název projektu se vyskytuje na webových stránkách i jiných cestovních kanceláří či agentur - například: www.cestovaniproseniory.cz, www.invia.cz, www.bohemareisen.cz, www.posedlost.cz. Jak už jste ale stejně mohli zjistit v průběhu čtení tohoto článku, ani logo a oficiální partnerství stejně fakticky neznamená žádnou konkrétní slevu, kterou si můžete nárokovat. Zákazník zkrátka nepozná, o kolik je jeho zájezd zvýhodněný a je-li vůbec zvýhodněn.
Sami jsme naším namátkovým šetřením zjistili, že zájezd, který jedna z výše uvedených cestovek nabízí jako zvýhodněný zájezd určený pro seniory, prodává v podobném složení jiná cestovní kancelář za prakticky stejných cenových podmínek a to i bez označení zájezdu 55+. Šlo přitom o téměř shodné zájezdy nejen cenově: stejné fakultativní výlety, stejný způsob dopravy, stejná délka trvání zájezdu, velmi podobné ubytování, stejné doplatky, stejný rozsah stravování, stejná úroveň hotelu, podobný termín.
Zájezdy určené pro seniory opravdu existují
Abychom ale pouze nechrlili síru na cestovní kanceláře, nabídka zájezdů pro seniory je poměrně široká a ceny opravdu nejsou přemrštěné na to, co se v zájezdu nabízí. Značka 55+ navíc neznamená jen cenové zvýhodnění (o jehož výši lze jen spekulovat), ale také fakt, že zájezd je svým složením vhodný pro dříve narozené. Pod značkou 55+ tak najdete většinou ubytování ve tří až čtyřhvězdičkových hotelech a se speciálním programem zaměřeným pro seniory. Nákupu takového zájezdu se rozhodně nemusíte obávat, ale je nutné počítat s tím, že značka 55+ neznamená automaticky lepší cenu. Spíše se zaměřte na složení zájezdu a také na reference dané cestovní kanceláře. Lepší cena totiž neznamená lepší služby. V případě jakýchkoliv nejasností doporučujeme vždy do cestovní kanceláře či agentury zavolat a zjistit si podrobnější informace.
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!
Podobné články
Od října se zpřísní podmínky pro předčasnou penzi - číst více »
Věk odchodu do důchodu podle nové úpravy poroste pomaleji - číst více »
Lidí v předdůchodu přibývá. Roli hraje i penzijní reforma - číst více »
Sdílejte tento článek na Facebooku.