Domácí násilí na důchodcích: Co dělat?

Štítky: | právo | krimi |
23.10.2013 | komentářů: 0
Domácí násilí na důchodcích: Co dělat?

Nejenom ženy jsou nejčastějšími oběťmi domácího násilí. Fyzickým a duševním utrpením v domácím prostředí si projde také velká část důchodců. Ani u nich ale není nezbytné stavět se do pasivní role a násilí na své osobě snášet. Co může každý z nás při kontaktu s domácím násilím udělat?

Pod definicí domácího násilí se neskrývá pouze to fyzické. Kromě bití a jiného tělesného mučení je to v největší míře také násilí psychické. Výhružky, ponižování, nadávky a různé druhy manipulace - tak agresoři útočí na křehkou psychiku starého člověka. S tou lze účinně manipulovat rovněž skrze finance a majetek. Důchodci můžou být nuceni ke změnám v závěti, někdo jiný za ně vybírá důchod nebo jsou po nich jiným způsobem žádány peníze. Mezi další metody domácího násilí patří také sexuální zneužívání a odepírání základních potřeb jako je jídlo, pití, osobní hygiena nebo sociální kontakt s jinými lidmi.

Každý se může stát obětí násilí

Při čtení těchto řádků si možná říkáte, že vám by se nic podobného stát nemohlo. Nikdy byste se nenechali takto využívat a při počátečních náznacích byste rázně zakročili. Obětí (stejně jako násilníkem) se ale může stát opravdu každý z nás. Nikdy však není pozdě začít se svým problémem bojovat. Jak se tedy můžete proti domácímu násilí bránit? Zde je několik základních kroků:

  1. Uvědomte si, že jste v pozici oběti a nic z toho, co se děje, není vaší vinou.
  2. Zapomeňte na stud a svěřte se dalším rodinným členům, blízkým osobám nebo svému lékaři.
  3. Obrátit se můžete na linky důvěry a sociální instituce v místě bydliště, jakými jsou například krizová centra nebo centra pro seniory. Pomoc a potřebné informace vám podá také obecní a městský úřad. V nejzazší situaci můžete použít linku 158 na přivolání Policie ČR.

Boj proti domácímu násilí mají ztížený zejména senioři připoutaní na lůžku a závislí na pomoci ostatních. Takto postižení lidé můžou opět využít ošetřujícího lékaře, kterému své potíže sdělí. V takových případech však nejvíce můžou pomoci ostatní, tedy i my. Stačí mít otevřené oči, všímat si dění kolem sebe a hlavně – nebýt lhostejní.

Zdroj foto: foter.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Zkuste se mravenců zbavit bez chemie

Když se vám doma začnou rojit mravenci, vyzkoušejte jim na cestičku dát několik klacíků skořice, posypte jí mletou skořicí nebo místa vytřete silně slanou…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 22.05.2018

Dnes 22.05 svátek slaví:
Emil

Zítra 23.05 svátek slaví:
Vladimír

Včera 21.05 svátek slavil:
Monika

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2018 Kontakt

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu nastarakolena.cz vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace