Když děti tráví čas s prarodiči, mají větší úctu ke stáří

Štítky: | vztahy | studie |
08.02.2018 | komentářů: 1
Když děti tráví čas s prarodiči, mají větší úctu ke stáří

Vztah dětí a jejich prarodičů je z mnoha pohledů velice důležitý. Děti díky budování tohoto vztahu prohloubí rodinné vazby a také se poučí o stáří a o tom, jak se ke starším lidem chovat. Nová studie říká, že děti, které se svými prarodiči tráví více času, jsou ke starším generacím vstřícnější a jejich postoje jsou velmi optimistické.

Z nejnovější studie, kterou provedli Odborníci z univerzity v belgickém Lutychu  vyplývá, že děti, které trávily s babičkou a dědečkem více času, měly nejpříznivější a nejoptimističtější názory ohledně stáří a stárnutí. Uvedl to web novinky.cz „Nejdůležitějším faktorem ovlivňujícím zažité stereotypy ohledně stárnutí byl právě vztah s prarodiči,” potvrdila v tiskové zprávě členka výzkumného týmu Allison Flamionová.

V celkovém pohledu měly děti ve věku 10 až 12 let, které byly ve společnosti prarodičů alespoň jednou týdně, nejpozitivnější pohled na stárnutí. Děti, které popisovaly svůj vztah s babičkou či dědou jako ,dobrý‘ nebo ,velmi dobrý‘, měly na starší lidi opět pozitivnější pohled než jejich vrstevníci, kteří podobně vztah s prarodiči nehodnotili, uvádí server Woman´s Day.

Na kvalitě vztahu záleží

„Chtěli jsme, aby děti popsaly pocity, jaké mají ohledně svého vztahu s prarodiči. Ty, které se cítily nespokojeně, uváděly i nejhorší kvalitu vzájemného vztahu. Kvalita vztahu s prarodiči je přitom pro pozitivnější vnímání stárnutí mnohem důležitější než četnost kontaktu dětí s prarodiči,” dodala odbornice.

„Pro mnohé děti jsou prarodiče prvními a rovněž nejčastějšími zástupci starší generace,” dodal spoluautor studie Stephane Adam, profesor psychologie na univerzitě v Lutychu. „Naše zjištění poukazují na velký potenciál prarodičů. Jejich zapojení do mezigeneračních programů může být bráno jako prevence, jak změnit pohled na stárnutí obecně,” uzavřel.

Zdroj foto: Pixabay.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »
9.2.2018 08:40
Natty 
Souhlasím s článkem.Sama jako dítě jsem pomáhala pečovat s maminkou o ochrnutou babičku.Vydrželo to až do dospělosti,nakonec i mně nedělalo problémy pečovat o maminku, brala jsem to jskp normální věc.Nyní se starám o vnoučata a doufám,že i oni se jednou budou alespoň podílet na péči o mne...nesmíme zanedbávat péči o seniory,potřebují ji mnohdy víc než děti.Zdraví Natty

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Jak uchovat rajčatový protlak?

Zbyl vám rajčatový protlak? Jak ho uchovat, aby déle vydržel? Když ho přendáme do sklenice se šroubovým uzávěrem, na povrchu posypeme troškou soli a…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 05.04.2020

Dnes 05.04 svátek slaví:
Miroslava

Zítra 06.04 svátek slaví:
Vendula

Včera 04.04 svátek slavil:
Ivana

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2020 Kontakt

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu nastarakolena.cz vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace