Naděje v boji proti Alzheimerově nemoci: Vědci pracují na novém léku

Štítky: | Alzheimerova nemoc |
23.07.2019 | komentářů: 0
Naděje v boji proti Alzheimerově nemoci: Vědci pracují na novém léku

Lék na Alzheimerovu chorobu je otázka, která zaměstnává mnoho vědců po celém světě. U více jak jednoho milionů Čechů se tato nemoc rozvíjí, aniž by o tom oni či jejich blízcí vůbec tušili. Do boje proti této zákeřné nemoci se pustil i neurolog Martin Tolar ve své firmě Alzheon. Podle studií je nadějí pro starší ročníky, když lékaři dokážou zabránit tvoření toxinu, který za tímto strašákem stojí.

 „Téměř za dvacet let selhaly všechny klinické studie na Alzheimerovu chorobu. I nám trvalo šest let, než jsme našli účinný způsob, jak zabránit tvorbě toxické látky v mozku, která Alzheimera způsobuje,“ uvedl Tolar pro Hospodářské noviny.

Podle Tolara se okolo 40 až 50 let začínají v našem mozku akumulovat toxiny. První příznaky se však začnou projevovat až o 15 až 20 let později. V této fázi už má nemoc velice agresivní průběh. Lék založený na principu odstranění daných toxinů je tedy nejvhodnější jako prevence či v raném stádiu Alzheimera.

Řešením může být „čistící“ molekula

Vědci také objevili molekulu, která se v mozku vyskytuje přirozeně a v mládí jej pomáhá čistit od toxinu. Zabraňuje tak odumírání mozkových buněk. Pomocí patentované léčebné látky, kterou dostávají pacienti v tabletce, se činnost této čisticí molekuly více aktivuje. Tento způsob léčby je však stále ve stádiu vývoje a musí projít třetí fází klinických testů. Podle Tolara je výhled uvedení léku na trh v horizontu čtyř až pěti let.

Když člověk onemocní touto chorobou, jeho mozek atrofuje, tedy doslova mizí. Tento úbytek můžeme měřit. „Dělá se to pomocí magnetické rezonance a je to velice přesné. Pacient ztratí 400 kubických milimetrů mozku v nejcitlivější oblasti, ve které je jeho paměť, během roku a půl. Tento náš lék může atrofii úplně zastavit,“ uvedl pro Hospodářské noviny Tolar.

Důležitá je prevence

Dodává také, že šance na regeneraci již poškozeného mozku je velice minimální. „Například po mrtvici zbylá zdravá část mozku dokáže kompenzovat funkce poškozené části, ale u Alzheimera není odkud brát,“ říká. Jelikož není možné poškozený mozek zregenerovat, je třeba nástup tohoto onemocnění nepodceňovat. Ve 40 – 50 letech bychom měli absolvovat preventivní prohlídku. Kromě věku však hraje roli i rodinná zdravotní historie a genetické predispozice.

Zdroj foto: Pixabay.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Chcete, aby vám prádlo ze sušičky vonělo?

Nastříhejte si kousky látky na čtverečky 20x20. Naskládejte do dózy. Do octa přidejte oblíbený esenciální olej a přelijte jím ubrousky. Používejte 1 kus na…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 06.07.2020

Dnes 06.07 svátek slaví:
Bohuslava

Zítra 07.07 svátek slaví:
Cyril

Včera 05.07 svátek slavil:
Metoděj

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2020 Kontakt

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu nastarakolena.cz vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace