Naděje v boji proti Alzheimerově nemoci: Vědci pracují na novém léku

Štítky: | Alzheimerova nemoc |
23.07.2019 | komentářů: 0
Naděje v boji proti Alzheimerově nemoci: Vědci pracují na novém léku

Lék na Alzheimerovu chorobu je otázka, která zaměstnává mnoho vědců po celém světě. U více jak jednoho milionů Čechů se tato nemoc rozvíjí, aniž by o tom oni či jejich blízcí vůbec tušili. Do boje proti této zákeřné nemoci se pustil i neurolog Martin Tolar ve své firmě Alzheon. Podle studií je nadějí pro starší ročníky, když lékaři dokážou zabránit tvoření toxinu, který za tímto strašákem stojí.

 „Téměř za dvacet let selhaly všechny klinické studie na Alzheimerovu chorobu. I nám trvalo šest let, než jsme našli účinný způsob, jak zabránit tvorbě toxické látky v mozku, která Alzheimera způsobuje,“ uvedl Tolar pro Hospodářské noviny.

Podle Tolara se okolo 40 až 50 let začínají v našem mozku akumulovat toxiny. První příznaky se však začnou projevovat až o 15 až 20 let později. V této fázi už má nemoc velice agresivní průběh. Lék založený na principu odstranění daných toxinů je tedy nejvhodnější jako prevence či v raném stádiu Alzheimera.

Řešením může být „čistící“ molekula

Vědci také objevili molekulu, která se v mozku vyskytuje přirozeně a v mládí jej pomáhá čistit od toxinu. Zabraňuje tak odumírání mozkových buněk. Pomocí patentované léčebné látky, kterou dostávají pacienti v tabletce, se činnost této čisticí molekuly více aktivuje. Tento způsob léčby je však stále ve stádiu vývoje a musí projít třetí fází klinických testů. Podle Tolara je výhled uvedení léku na trh v horizontu čtyř až pěti let.

Když člověk onemocní touto chorobou, jeho mozek atrofuje, tedy doslova mizí. Tento úbytek můžeme měřit. „Dělá se to pomocí magnetické rezonance a je to velice přesné. Pacient ztratí 400 kubických milimetrů mozku v nejcitlivější oblasti, ve které je jeho paměť, během roku a půl. Tento náš lék může atrofii úplně zastavit,“ uvedl pro Hospodářské noviny Tolar.

Důležitá je prevence

Dodává také, že šance na regeneraci již poškozeného mozku je velice minimální. „Například po mrtvici zbylá zdravá část mozku dokáže kompenzovat funkce poškozené části, ale u Alzheimera není odkud brát,“ říká. Jelikož není možné poškozený mozek zregenerovat, je třeba nástup tohoto onemocnění nepodceňovat. Ve 40 – 50 letech bychom měli absolvovat preventivní prohlídku. Kromě věku však hraje roli i rodinná zdravotní historie a genetické predispozice.

Zdroj foto: Pixabay.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Mačkání citrónu může být věda

Celý plod citronu omyjeme a kůru v jednom místě propíchneme vidličkou. Vymačkáme jen tolik, kolik potřebujeme. Citron pak uložíme do lednice. Takto vydrží…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 01.10.2020

Dnes 01.10 svátek slaví:
Igor

Zítra 02.10 svátek slaví:
Olivie, Oliver

Včera 30.09 svátek slavil:
Jeroným

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2020 Kontakt

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu nastarakolena.cz vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace