Některé druhy zeleniny umí snížit riziko mozkové mrtvice

Štítky: | Zdraví | studie |
12.04.2018 | komentářů: 0
Některé druhy zeleniny umí snížit riziko mozkové mrtvice

Jezte zeleninu a budete zdraví! Podobná tvrzení se často říkají malým dětem. Pozornost by jim však měli věnovat i dříve narození. Vědci totiž přišli s tvrzením, že některé druhy zeleniny mohou výrazně snížit riziko mozkové příhody. Brokolici, květák, růžičkovou kapustu a čínské zelí by tak do svého jídelníčku měly zapojit zejména starší ženy.

Nejnovější studie prokázala, že ženy, které jedly tři a více porcí zmiňované zeleniny denně, měly mnohem zdravější tepny a cévy. Studie se zabývala stavem cév celkem u 954 žen od sedmdesáti let. Karotidové (krční) tepny u žen, které jedly “ zelenou zeleninu”, byly o 0,05 mm tenčí než u těch, které ne. Jde o velmi dobrý výsledek, jelikož i  snížení tloušťky o pouhých 0,1 mm může snížit riziko mrtvice až o pětinu.

„Jedná se o jednu z mála studií, která zkoumala možný dopad různých typů zeleniny i na kardiovaskulární onemocnění,” uvedla Lauren Blekkenhorstová pro Daily Mail. Ačkoli byla studie provedena pouze na ženách, podobné přínosy mohou být patrné i u mužů. Srdeční onemocnění, která zahrnují infarkty a mrtvice, jsou podle webu novinky.cz v České republice dlouhodobě nejčastější příčinou úmrtí.

Zdroj foto: Pixabay.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Pálení svíček má svá pravidla

Vánoce bez svíček si představit neumíme a aby to neskončilo požárem, je třeba dodržovat pravidla. Dejte je na nehořlavou podložku a dál od hořlavých…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 01.11.2020

Dnes 01.11 svátek slaví:
Felix

Zítra 02.11 svátek slaví:
Památka zesnulých

Včera 31.10 svátek slavil:
Štěpánka

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2020 Kontakt

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu nastarakolena.cz vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace