Podle odhadů bude Česko potřebovat na důchody 11 biliónů korun

Štítky: | důchod |
05.04.2018 | komentářů: 0
Podle odhadů bude Česko potřebovat na důchody 11 biliónů korun

Český statistický úřad (ČSÚ) poprvé kvůli požadavkům EU zveřejnil odhad částky, kterou stát k určitému okamžiku potřebuje na vyplácení penzí. Závazky státu podle odhadu dosáhly 10,9 biliónu korun.

„Penzijní závazky vyjadřují hodnotu důchodových nároků domácností. Jde o celkovou částku, která bude vyplácena lidem, jež dosáhli nebo dosáhnou starobní penze. Podíl těchto závazků na hrubém domácím produktu (HDP) vyjadřuje množství vytvořených prostředků, které bude nutné použít k uspokojení nároků současných i budoucích penzistů,“ vysvětlil pro novinky  místopředseda ČSÚ Jaroslav Sixta.

Výše závazků je podle serveru novinky  ovlivněna ekonomickými faktory a také počtem a stářím obyvatel, kteří mají nebo budou mít nárok na jeden z typů důchodu, tzn. starobní, invalidní, sirotčí či pozůstalostní.

„Většinu z celkových penzijních závazků tvoří nároky domácností v rámci prvního důchodového pilíře, tj. dávkového systému důchodového pojištění. Zbylou část závazků ve výši 0,4 biliónu představuje naspořený zůstatek účastníků v penzijních fondech, tedy třetí důchodový pilíř,“ upřesnil novinkám ředitel odboru vládních a finančních účtů ČSÚ Václav Rybáček.

„Zatímco dříve byly vyplácené důchody zanedbatelné, dnes se jedná o suverénně nejvyšší pravidelnou položku státního rozpočtu. Suma 10,9 biliónu je stěží představitelná, přesto bude dále narůstat a stane se naším dědictvím pro příští generace,“ řekl novinkám hlavní ekonom BHSecurities Štěpán Křeček.

Podle něj je dobře, že ČSÚ bude tento údaj vydávat, považuje jej za důležitý ukazatel. „Čím vyšší je podíl penzijních nároků domácností na hrubém domácím produktu, tím méně udržitelný je důchodový systém. V České republice tento podíl na konci roku 2015 dosahoval úrovně 237 procent. Nově navržené změny důchodového systému však povedou k razantnímu navýšení tohoto podílu, a tedy i ke snížení udržitelnosti celého důchodového systému,“ dodal.

Zdroj foto: Pixabay.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Pálení svíček má svá pravidla

Vánoce bez svíček si představit neumíme a aby to neskončilo požárem, je třeba dodržovat pravidla. Dejte je na nehořlavou podložku a dál od hořlavých…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 21.01.2019

Dnes 21.01 svátek slaví:
Běla

Zítra 22.01 svátek slaví:
Slavomír

Včera 20.01 svátek slavil:
Ilona

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2019 Kontakt

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu nastarakolena.cz vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace