Stárnutí krok po kroku. Co se během něj děje?

Štítky: | Zdraví |
29.09.2017 | komentářů: 0
Stárnutí krok po kroku. Co se během něj děje?

Stárnutí je proces, který se nevyhne nikomu z nás. Rok od roku jsme starší a nic s tím neuděláme. Víte však jaké konkrétní změny a v kterém věku vás čekají a jaké mají projevy? Téměř každou ženu jako první napadnou vrásky, ty však nejsou jediným důsledkem stárnutí.

Už stárnu, není to to, co to bývalo - věta, kterou dříve nebo později pronese téměř každý. Proces stárnutí je však nevyhnutelný a jeho následky ovlivňují mnoho aspektů života. Ovlivňuje náš zdravotní stav, vzhled, psychickou pohodu a mnoho dalších sfér života. Na co se tedy v kterém konkrétním věku připravit?

20 - 35 let

Dobrá zpráva pro ženy. V tomto období bývají nejkrásnější. Důvodem jsou takzvané biologické hodiny spojené s touhou po potomkovi. Jednoduše řečeno se žena v tomto období se musí co nejvíce líbit potencionálnímu tatínkovi svých dětí. Už v tomto věku se však začínají tvořit některé vrásky. „Přestává se tvořit kolagen v kůži, který je zodpovědný za její pevnost a elasticitu. Takže kůže pomalu povoluje a začínají se objevovat drobné mimické vrásky," vysvětluje pro server prozeny.cz MUDr. Iva Špaňárová. V tomto věku se také objevují první šedé vlasy. Právě v tomto období je vhodné začít řešit prevenci budoucího stárnutí a to zejména zdravě žít.

35-45 let

V tomto období začíná většina buněk “lenivěť” a buněčná obnova neprobíhá tak, jako dříve. Do jídelníčku byste v tomto věku měli víc než kdy jindy zařadit mnoho vitamínů, minerálů a omega mastných kyselin. Doporučuje se také vyvážená fyzická aktivita, jelikož se začíná zpomalovat metabolismus. Ochabují také svaly a kůže. Dbát byste měli i na své duševní zdraví.

Přechod

Nemluvíme zde o přechodu pro chodce, ale o menoupauze - významném milníku v životě ženy. Nejčastěji ke konci menstruačního cyklu dochází kolem 50. roku života. Je to však velice individuální. V tomto období rapidně klesá produkce hormonů. S tím souvisí zhoršení stavu kůže, nehtů i vlasů a velmi často dochází ke sníženému zájmu o sex. V tomto období je vhodné poradit se s lékařem o případné léčbě, která vám zajistí spokojený důchod. Menopauza se však netýká pouze žen. Obdobným procesem (andropauzou) prochází i muži, u kterých v tomto období dochází ke snížené produkci testosteronu.

65+

Odpověď na otázku co je to stáří, je velmi nejednoznačná. Platí zde pravidlo, že každý je tak mladý, jak se cítí. S přibývajícími léty však nevyhnutelně dochází ochabování pohybového aparátu. Často vzniká degenerace chrupavek, která vede k osteoartróze. Po šedesátce musíte tedy často počítat s bolestmi a omezením pohybu. Samozřejmě jsou v tomto věku patrné i známky stárnutí v obličeji. Pokožka ztrácí pružnost, vystupují pigmentové skvrny a objevují se hluboké vrásky. Zhoršit se vám může také zrak, sluch, paměť a dokonce i chuť.

Jak již bylo několikrát řečeno, známkám stárnutí se nevyhne nikdo. Neházejte tedy flintu do žita. Mnoho příznaků a problémů spojených se stárnutím lze eliminovat díky zdravému a aktivnímu životnímu stylu, díky kterému můžete svůj podzim života strávit podle svých představ.

Zdroj foto: pixabay.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Zkuste se mravenců zbavit bez chemie

Když se vám doma začnou rojit mravenci, vyzkoušejte jim na cestičku dát několik klacíků skořice, posypte jí mletou skořicí nebo místa vytřete silně slanou…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 23.01.2020

Dnes 23.01 svátek slaví:
Zdeněk

Zítra 24.01 svátek slaví:
Milena

Včera 22.01 svátek slavil:
Slavomír

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2020 Kontakt

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu nastarakolena.cz vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace