Alergie se může projevit i ve stáří

Štítky: | Zdraví |
20.06.2020 | komentářů: 0
Alergie se může projevit i ve stáří

Celý život jste neměli žádné alergie a najednou začínáte kýchat, dusit se máte vyrážku? Alergie diagnostikovaná v pokročilém věku není žádnou výjimkou. Spolu s dalšími zdravotními obtížemi může být navíc pro seniory velice nebezpečná.

Například odborníci na alergie z univerzity v americké Arizoně tvrdí, že alergie máme v sobě skryté od dětství, ale projeví se pouze v případech, kdy se ocitneme v jiných životních podmínkách než dosud. Stačí přitom, aby se nepatrně změnilo složení ovzduší (například po stavbě nové komunikace).

„Každou druhou alergii provázejí oční problémy. Nejčastějším projevem oční alergie je zánět spojivek, který je často spojení s jinou alergií, nejčastěji se sennou rýmou,“ uvedl ro web i60 lékař Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini. Zná to mnoho lidí: najednou oči začnou pálit, svědí, slzí, jsou oteklé, zarudlé. A všichni říkají, že nevědí, čím to je, že dříve takové potíže neměli.

Neléčení může způsobit komplikace

„Problém je v tom, že někteří lidé nad podobnými projevy mávnou rukou a řeknou, že stejně nejdou vyléčit,“ upozorňuje Pavel Stodůlka. „Jenže neléčené alergie mohou vést k vážným zdravotním obtížím. Například neléčená alergická rýma může po delší době způsobit astma. Dlouhodobě neléčená oční alergie může vést k vážným komplikacím, kdy zánět postihne i rohovku. To dokonce může vést k závažnému postižení oka s trvalými následky na kvalitu zraku,“ vysvětluje.

Podle studie lékařů z univerzitní nemocnice ve španělské Barceloně je problém v tom, že právě u seniorů často potíže nejsou diagnostikovány jako alergie. Mnohdy za to pacienti mohou sami, protože na otázku, zda mají nějakou alergii, odpovídají, že ne. Správnější je říct: nevím. Protože nikdo nikdy neví, zda se u něj právě nějaká alergie nechystá dát o sobě vědět. U starších lidí navíc bývá spouštěčem alergie často stres či právě nemoci provázející vyšší věk

Klíčová je přesná diagnostika

Povědomí o tom, že alergie se může projevit i v pozdějším věku je velmi důležitá, protože ve stáří většina lidí bere nějaké léky. A proto je třeba mít potíže co nejpřesněji diagnostikovány, aby lékař omylem nepředepsal něco, co v kombinaci s jinými medikamenty více uškodí, než pomůže.

Zdroj foto: Pixabay.com

 


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Jak se zbavit nalepené žvýkačky

Sedli jste si někdy na žvýkačku a pak ji marně odstraňovali z šatů: Existuje jednoduchý trik. Tato metoda funguje spolehlivě. Účinnější je na botách než na…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 03.07.2022

Dnes 03.07 svátek slaví:
Radomír

Zítra 04.07 svátek slaví:
Prokop

Včera 02.07 svátek slavil:
Patricie

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2022 Kontakt

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu nastarakolena.cz vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace