Bolest kloubů na rukou trápí zejména ženy

Štítky: | Zdraví |
05.11.2020 | komentářů: 0
Bolest kloubů na rukou trápí zejména ženy

Jemné ženské ruce jsou během života velice často zatěžovány těžkou prací. I to je důvod, proč na stará kolena ženy trpí artrózou drobných kloubů, přestože tato choroba častěji napadá kolena a kyčle. Informoval o tom web i60.

Mezi seniory ve věku 65 až 74 se různé formy osteoartrózy vyskytují asi u 90 % populace. Většinou jde o bolesti pohybového aparátu, zejména kolen a kyčlí. Ženy však trpí artrózou drobných kloubů rukou 4krát častěji než kolen a 18krát častěji než kyčelní klouby, u mužů pak postihuje artróza ruce 6krát častěji než kolena a kyčle.

Více jsou artrózou rukou postiženy ženy a to ty, které celý život ruce velmi zatěžovaly. Artróza v prstech rukou je velmi bolestivé a každodenní život komplikující onemocnění. Často vlivem hormonů vzniká před menopauzou a může mít dopad i na vaši psychiku. To v konečném důsledku vede k velkým stresům. Je důležité najít pro stresové situace účinný ventil pro uvolnění (koníčky, společnost, meditace, duchovní a fyzická cvičení, masáže).

Pečujte o sebe

Roli v prevenci hraje zejména jídelníček. Klouby dráždí například chalkonin či solanin z brambor, tomatin z rajčat, či kapsaicin z paprik či jiné alkaloidy z lilkovitých rostlin, ale i nikotin z tabáku, který je též lilkovitou rostlinou. Tyto rostliny je třeba ze života s bolestmi kloubů vyloučit.

Vhodné je také snížit příjem masa a masných výrobků a nahradit je rybami, zvýšit přísun vlákniny (celozrnné obiloviny, zelenina, ovoce, luštěniny), zvýšit příjem omega-3 nenasycených mastných kyselin (např. lněné semínko dobře povařit třeba s rýží, pohankou či jáhly). Prsty navíc můžete posílit pravidelným procvičováním a prohříváním. Zejména v zimním období nenechávejte doma rukavice. Ruce masírujte a věnujte jim maximální péči.

Zdroj foto: Pixabay.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Zasekává se vám klíč v zámku?

Usnadněte si odemykání. Klíč v zámku se bude dobře otáčet, když jej navoskujete. Je to čistější řešení než mazání olejem, které špiní ruce i oděv.

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 03.02.2023

Dnes 03.02 svátek slaví:
Blažej

Zítra 04.02 svátek slaví:
Jarmila

Včera 02.02 svátek slavil:
Nela

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2023 Kontakt | Nastavení cookies