Čeští senioři nevěří moderní technice v oblasti zdraví

Štítky: | studie |
21.10.2019 | komentářů: 0
Čeští senioři nevěří moderní technice v oblasti zdraví

Čeští senioři jsou oproti svým vrstevníkům ze západní Evropy nedůvěřiví k využívání nových technologií, které by jim mohly pomoct zlepšit kondici a celkově jejich zdraví. Informoval o tom web novinky.cz.

Z průzkumu psychologů z brněnské Masarykovy univerzity vyplývá, že senioři v tuzemsku čekají, až je s technologiemi seznámí někdo blízký či lékař, místo, aby se aktivně zajímali. Pouze necelá pětina dotazovaných uvedla, že si informace ke svému zdraví hledá na internetu. Jde například o používání krokoměrů, glukoměrů, měřičů krevního tlaku, fitness náramků a nejrůznějších mobilních aplikací.

„Senioři by mohli být zdravější, jen mají k technologiím zbytečně velký respekt,“ řekla Právu k průzkumu o využívání elektronických pomůcek vedoucí výzkumu Steriany Elavsky. V průzkumu podle novinek odpovídalo zhruba 300 dříve narozených velmi podrobně na to, jaký vztah mají k moderním technologiím, které jsou zaměřeny na zlepšování fyzické kondice a zdraví.

Zaostáváme za západní Evropou

V zemích západní Evropy je tento postup zcela běžný, a to zhruba u padesáti procent populace. „Pouze 1,6 procenta dotazovaných seniorů používá nějaký digitální přístroj, který by monitoroval jejich činnost související se zlepšováním zdraví. Téměř 40 procent seniorů vnímá jako překážku v používání těchto zařízení to, že technologie se vyvíjejí příliš rychle a oni s nimi nedokážou držet krok,“ uvedla pro novinky psycholožka.

Zdůraznila také, že výzkumníci museli seniorům velmi podrobně vysvětlovat názvy některých pomůcek a mobilních aplikací zaměřených na zlepšování fyzičky. Mnohé z nich, jako například měřiče tepové frekvence nebo měřiče spálených kalorií při chůzi, jsou mezi seniory v Německu či v Rakousku běžně známé.

V České republice se obvykle do těchto zařízení investuje až tak nějak na poslední chvíli. Teprve až nastane zdravotní problém, je součástí terapie zakoupit si krokoměr, glukoměr nebo zařízení na měření krevního tlaku. Na jejich pořízení v rámci sledování vlastního zdravotního stavu coby součásti běžné prevence se podle zjištění psychologů příliš nehledí.

Zdroj foto: Pixabay.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Jak se zbavit nalepené žvýkačky

Sedli jste si někdy na žvýkačku a pak ji marně odstraňovali z šatů: Existuje jednoduchý trik. Tato metoda funguje spolehlivě. Účinnější je na botách než na…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 01.12.2023

Dnes 01.12 svátek slaví:
Iva

Zítra 02.12 svátek slaví:
Blanka

Včera 30.11 svátek slavil:
Ondřej

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2023 Kontakt | Nastavení cookies