Průzkum: Důchodový věk by se měl podle expertů zvýšit

Štítky: | odchod do důchodu | studie |
02.07.2019 | komentářů: 0
Průzkum: Důchodový věk by se měl podle expertů zvýšit

Spory o tom, kdy je nejlepší čas jít do důchodu, jsou velice častým tématem expertů z různých oborů. Nejnovější expertní zpráva vypracovaná ministerstvem práce uvádí, že aby bylo na penze dostatek finančních prostředků, měli by čtyřicátníci jít do důchodu o rok a pětadvacátníci o dva roky později, než je tomu dnes. Informovala o tom MF DNES.

Ministryně práce Maláčová podle MF DNES zvýšení důchodového věku odmítá. Byla by to právě ona, kdo by musel tuto změnu doporučit. „Češi se ve zdraví nedožijí v průměru ani 65 let, proto neuvažuji o zvyšování důchodového věku,“ uvedla. Zpráva tak podle ní neukazuje komplexní obraz o udržitelnosti důchodového systému.

Experti se již dříve shodli, že lidé by optimálně měli trávit v penzi zhruba čtvrtinu života (tolerance 24–26 procent věku stráveného v důchodu. Z aktuálního propočtu vychází, že by dnešní pětadvacátníci (ročník 1994) měli jít do důchodu až v 67 letech a 2 měsících. Důvod je, že se lidé dožívají čím dál vyššího věku a stát by jim tak musel platit důchody delší dobu.

Ušetřily by se dva biliony

Zvýšení věku by státnímu rozpočtu ušetřilo 2,3 bilionu korun, což je 1,6násobek celého českého státního rozpočtu. Zpráva, kterou MPSV poslalo do připomínek a do konce června ji musí předložit vládě, ovšem v usnesení žádné doporučení na prodloužení věku vládě nenavrhuje. Vláda má zprávu pouze „vzít na vědomí“.

Ministerstvo financí a Národní rozpočtová rada to v připomínkách kritizují. „Vláda by vzhledem k závažným zjištěním neměla vzít tuto zprávu pouze na vědomí, ale měla by učinit rozhodnutí, zda věkovou hranici upravit,“ uvedlo ministerstvo financí. A navrhuje, aby ministryně připravila návrh zákona, který by věk odchodu do důchodu pro příslušné generace (ročníky 1980 a mladší) upravil.

Další zpráva bude až za pět let

Další zpráva bude dle zákona vypracována až za pět let. Pokud tedy vláda nezváží nepopulární rozhodnutí zvyšování důchodového věku, může jít o promarněnou příležitost. „Vynechat toto doporučení znamená s vysokou pravděpodobností odložit samotný přezkum důchodového věku až na další vládu,“ konstatuje předsedkyně Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová.

Zdroj foto: Pixabay.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Aby se slanina tolik nekroutila

Potřebujete opéct pár plátků anglické slaniny? A nechcete, aby se slanina na pánvičce příliš nekroutila. Než se dáte do opékání, vložte jednotlivé plátky…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 02.02.2023

Dnes 02.02 svátek slaví:
Nela

Zítra 03.02 svátek slaví:
Blažej

Včera 01.02 svátek slavil:
Hynek

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2023 Kontakt | Nastavení cookies