ČSSD chce přidat důchodcům. Šlo by až o 12 miliard

Štítky: | starobní důchod | penze | peníze |
05.08.2020 | komentářů: 0
ČSSD chce přidat důchodcům. Šlo by až o 12 miliard

Vicepremiér Jan Hamáček a ministryně práce Jana Maláčová sdělili pro deník Právo, že ČSSD bude chtít, aby se od ledna zvýšily starobní důchody. V průměru by tak důchodci mohli dostat navíc 1 140 až 1 240 korun měsíčně. Alternativou by případně byl několika tisícový jednorázový příplatek.

Podle zákonné valorizace by si měli důchodci od ledna přilepšit v průměru o 840 korun měsíčně. „Budeme bojovat za to, aby se důchody znovu zvýšily o důstojnou sumu. A můžeme diskutovat o tom, zdali to budou tři nebo čtyři stovky měsíčně nad rámec zákonné valorizace jako minulý rok, nebo jednorázový příplatek v řádu tisíců ročně jako za Sobotky,“ uvedli Hamáček s Maláčovou v komentáři pro Právo.

Jako argumenty k tomuto kroku uvádějí především zvýšené životní náklady, zejména co se týče cen potravinového zboží. Peníze pro důchodce nad rámec valorizace penzí navíc připouští i premiér Andrej Babiš. „Ale otázka je, jaké budeme mít možnosti, musíme se podívat na ten rozpočet celkově,“ řekl. Hamáček s Maláčovou k státním výdajům na důchody napsali, že peníze investované do důchodců „zůstanou v naší ekonomice“ a podpoří domácí spotřebu.

Opozice se obává zadlužení

Opoziční ODS či Piráti však vzhledem k rekordnímu schodku státního rozpočtu preferují, aby došlo pouze k zákonné valorizaci penzí. „Nemyslíme si, že je rozumné dělat k tomu nějaký speciální zákon navíc, který by ještě zadlužení zvýšil,“ uvedl Právu pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík. 

Kdyby penze rostly všem seniorům o 300 či 400 korun měsíčně navíc, jak navrhuje ČSSD, stálo by to podle propočtu ČTK příští rok asi 8,7 či 11,6 miliardy korun.

Zdroj foto: Pixabay.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Jak uchovat rajčatový protlak?

Zbyl vám rajčatový protlak? Jak ho uchovat, aby déle vydržel? Když ho přendáme do sklenice se šroubovým uzávěrem, na povrchu posypeme troškou soli a…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 25.01.2021

Dnes 25.01 svátek slaví:
Miloš

Zítra 26.01 svátek slaví:
Zora

Včera 24.01 svátek slavil:
Milena

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2021 Kontakt

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu nastarakolena.cz vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace