Živnostníci platí na své penze minimum, zvýšení nechtějí
Téměř 600 tisíc samostatně výdělečně činných osob (OSVČ) si v současné chvíli platí pouze minimální pojistné. Důchodová reforma počítá s tím, že se odvody živnostníků zvýší. Podnikatelé to však nechtějí. Informoval o tom web novinky.cz.
„Důsledkem toho je odhadovaný důchod těchto pojištěnců pouze 8400 Kč a s takovým důchodem reálně hrozí, že spadnou do systému dávek,“ poukázalo v pracovním návrhu MPSV.
„Nastavení výpočtového základu OSVČ se proto musí změnit, aby se ve stáří ty osoby nedostávaly pod hranici chudoby, a také proto, aby jejich zapojení do základního důchodu bylo fér,“ podotkl úřad. Vyšší odvody živnostníků by zvedly celkový objem vybraných prostředků v důchodovém systému.
Živnostníci nesouhlasí
„Komise chce, aby se živnostníkům odvody vypočetly ze 75 procent rozdílu mezi příjmy a výdaji (nyní je to z 50 procent),“ uvedla v tiskové zprávě Hospodářská komora ČR.
Čtete také
„Zároveň aby se jim i zvýšil minimální základ pro výpočet pojistného ze současných 25 na 40 procent průměrné mzdy. To jinými slovy znamená zvýšení daní,“ dodala Hospodářská komora ČR. S tímto záměrem však živnostníci nesouhlasí.
„Sociální pojištění je v podstatě daň jako kterákoli jiná. Ačkoliv si živnostníci uvědomují nezbytnost důchodové reformy, pro OSVČ s nízkými příjmy by toto zvýšení odvodu bylo likvidační a vhánělo by je do šedé zóny,“ míní viceprezidentka Hospodářské komory ČR Irena Bartoňová Pálková.
Ministerstvo ale upozorňuje, že dvě ze tří OSVČ dnes platí pouze minimální měsíční pojistné 2544 Kč.
Celkový odvod na sociální zabezpečení za zaměstnance nyní dosahuje 31,3 procenta z jeho hrubé mzdy. Z toho 6,5 procenta odvádí zaměstnanec a zaměstnavatel odvádí 24,8 procenta (z toho 21,5 procenta jde na důchodové pojištění, 2,1 procenta na nemocenské pojištění a 1,2 procenta na státní politiku zaměstnanosti). Minimální odvod sociálního pojištění není u zaměstnance stanoven.
Nultý a první pilíř
Ministryně Jana Maláčová (ČSSD) chce prosadit, aby se stávající první penzijní pilíř, ze kterého stát vyplácí důchody, nově rozdělil na tzv. nultý a první pilíř.
Podle Maláčové by solidární důchod měl odpovídat 30 procentům průměrné mzdy, aktuálně se proto počítá s částkou 10 500 korun. Tu by měli nově jistou všichni senioři po dosažení důchodového věku a potřebného počtu let pojištění.
Zdroj foto: Pixabay.com
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!
Podobné články
Věk odchodu do důchodu podle nové úpravy poroste pomaleji - číst více »
Lidí v předdůchodu přibývá. Roli hraje i penzijní reforma - číst více »
Pozor na přivýdělek v předčasném důchodu. Omezení jsou přísná - číst více »
Sdílejte tento článek na Facebooku.