Podle hnutí ANO důchodová reforma nespěchá

Štítky: | starobní důchod | penze | peníze |
16.01.2020 | komentářů: 0
Podle hnutí ANO důchodová reforma nespěchá

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) představila možné varianty důchodové reformy. Hnutí ANO se však domnívá, že na tento krok je dostatek času. Premiér Andrej Babiš (ANO) uvedl, že prioritou jsou změny, které budou mít dopad na rozpočet v nejbližších letech.

„Reforma si vyžádá delší čas,“ uvedl Babiš po jednání koaličních lídrů. Podle webu novinky nevyloučil, že do konce volebního období vláda s důchodovou reformou vůbec nepřijde. I tak by se ale koalice měla tímto tématem příští týden znovu zabývat.

Babiš Právu řekl, že chce nejdříve s ČSSD jednat o zvýšení důchodů žen, které jsou v průměru zhruba o 2500 korun nižší než u mužů, a o dřívějším odchodu do penze u náročných profesí. „Paní ministryně Maláčová uvedla, že to vyjde na pět miliard. Říká, že by to měly zaplatit firmy z pojistného, a dobrovolně, což si myslím nebudou chtít. Musí to posoudit tripartita,“ řekl Právu premiér.

Řeší se věk i profese

S úpravou důchodového věku náročných profesí i narovnáváním výše důchodů žen počítá ve svých reformních plánech i Maláčová. „Chceme dřívější odchod do důchodu, prezentovali jsme varianty, ke kterým se vrátíme,“ řekla po koaličním jednání Maláčová k penzím náročných profesí.

Podle Maláčové i Babiše je pro reformu penzí zapotřebí zajistit širokou shodu. Na Babiše ale podle jeho slov působí představený návrh příliš teoreticky. Nad reformou jako takovou by se měli podle něj nyní sejít experti ministerstva práce a ministerstva financí.

Není jasné financování

Babiš Maláčové vyčítá, že její návrhy neřeší, jak by se nový systém penzí financoval. Jádrem sporu uvnitř koalice se stal tzv. nultý pilíř. Stávající první pilíř se má totiž nově podle Maláčové rozdělit. Nultý pilíř bude obsahovat základní částku, kterou dostane každý.

Podle Maláčové by solidární důchod měl odpovídat 30 procentům průměrné mzdy. Tu by měli nově jistou všichni senioři po dosažení důchodového věku a potřebného počtu let pojištění. „Znamená to navýšení daní o více než 300 miliard. To by znamenalo velice razantní navýšení daní, to považuji za nepřijatelné,“ reagovala na návrh ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

 „Ve spravedlivém scénáři, který akcentuje důstojné a spravedlivé důchody, by bylo potřeba v prvním roce dodatečně dofinancovat přibližně 10 miliard korun. V technickém i úsporném scénáři by naopak dodatečné příjmy reformy byly vyšší než její dodatečné výdaje,“ sdělila včera Právu Maláčová.

Zdroj foto: Pixabay.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Věděli jste, že oční kapky mohou být i nebezpečné?

Oční kapky vydrží po otevření jen 4 týdny, poté je už nepoužívejte! Dostanou se do nich bakterie a ty byste si zanesly do oka. Ušní kapky vydrží o něco déle…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 18.05.2022

Dnes 18.05 svátek slaví:
Nataša

Zítra 19.05 svátek slaví:
Ivo

Včera 17.05 svátek slavil:
Aneta

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2022 Kontakt

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu nastarakolena.cz vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace