Dědění dle závěti od 1.1. 2014
S novým rokem přicházejí i změny v občanském zákoníku, které se dotknou i závěti. Už nyní můžete využít jejich širokých možností a více tak ovlivnit, co se stane s vaším majetkem, až zemřete.
Co je závěť?
Závěť je odvolatelný projev vůle zůstavitele, který tímto pro případ své smrti osobně zůstavuje jedné nebo více osobám podíl pozůstalosti, případně odkazu. Tato forma zůstává i v novém zákoníku zachována.
Dědění ze závěti
Závěť má přednost před děděním ze zákona. Pokud tedy zůstavitel zanechá závěť, která se vztahuje na celý jeho majetek, k dědění ze zákona vůbec nedojde. Jestli se bude závěť týkat pouze části majetku, zbytek bude děděn dle zákona. V případě žádné závěti přichází na řadu dědictví ze zákona bez závěti.
Formy závěti
Původní tři tradiční formy:
- Závěť sepsaná vlastní rukou zůstavitele
- Závěť sepsaná jinak než vlastní rukou zůstavitele
- Závěť ve formě notářského zápisu
Nově přicházejí dvě formy:
- Závěť s úlevami, která vyžaduje písemnou formu
- Privilegovaná závěť
Privilegovaná závěť připadá v úvahu v případě přírodních katastrof nebo válek. Zkrátka, když se zůstavitel nachází v životu nebezpečné situaci a nemá dostatečné prostředky k sepsání závěti. Tato závěť může být:
- Ústní před třemi svědky, platnost dva týdny
- Zaznamenána starostou obce, platnost tři měsíce
- Pořízená na palubě letadla nebo lodi, platnost tři měsíce
Osoba, která působila při sdělování závěti jako svědek, je povinna zachovat mlčenlivost. Bude-li porušena, musí zůstaviteli újmu tím způsobenou odčinit.
Změny závěti od 1.1. 2014
Datování závěti není v novém roce podmínkou. Pokud ovšem zůstavitel pořídil více závětí, které postrádají datum a zároveň si odporují, mohou být prohlášeny za neplatné. Zmíní-li zůstavitel v závěti i jiné listiny (např. dědická smlouva), mají stejnou právní hodnotu. Pokud se neopomenutelný dědic nebyl vyděděn nebo nedošlo ke zřeknutí se dědictví, pak jeho ze zákona povinný díl nesmí být nijak zmenšován. Nové je též ustanovení o mlčenlivosti – kdo při tvorbě závěti působil jako svědek, je zavázán mlčenlivostí.
Svou závěť můžete sepsat u notáře – ukáže vám vzor závěti a společně vytvoříte závěť podobnou notářskému zápisu.
Zdroj foto: sxc.hu
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!
Podobné články
Věk odchodu do důchodu podle nové úpravy poroste pomaleji - číst více »
Lidí v předdůchodu přibývá. Roli hraje i penzijní reforma - číst více »
Pozor na přivýdělek v předčasném důchodu. Omezení jsou přísná - číst více »
Sdílejte tento článek na Facebooku.