Doba roušková a jaké jsou její zásady

Štítky: | koronavir |
18.03.2020 | komentářů: 0
Doba roušková a jaké jsou její zásady

Vláda nařídila pohyb osob pouze se zakrytým nosem a ústy. Kolem nošení roušek však panuje mnoho nepravdivých informací. Seniory jako nejohroženější skupinu však mohou před pandemií ochránit. Jak to tedy se stále skloňovaným slovem rouška doopravdy je?

Jakákoli ochrana je lepší než žádná

Ano, rouška sama o sobě před virem neochrání. To dokáže pouze respirátor. I tak má však smysl zakrývat si dýchací ústrojí. Pravdou je, že roušky chrání zejména zdravé lidi, před nakaženými. Nejlépe to lze vystihnout heslem: Moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mě. Užívání tohoto typu ochrany může proto výrazně omezit šíření viru. Využijte proto šátku, šály či podomácku vyrobených roušek.

Nejlepší materiál je bavlna

Materiálem pro výrobu domácí roušky by v ideálním případě měla být nová bavlněná látka, přes kterou není vidět. Ideální je zvolit čistě bílou barvu, která se nejlépe čistí vyvářením. I z toho důvodu je vhodné zvolit pro zavázání šňůrky z látky a ne gumičky.

I nošení má svá pravidla

Roušku nasazujte a sundávejte pouze na šňůrky ze zadní strany. Nesahejte na přední část a dbejte, abyste roušku měli vždy otočenou stejnou stranou. Před nasazením a po sundání si pečlivě umyjte ruce.  Je nezbytné, aby látka zakrývala nos i ústa. Jednorázové roušky hned po použití vyhoďte. Roušek byste měli mít více, abyste je během dne mohli střídat. Pokud si je nemáte jak vyrobit, nebojte se oslovit například své sousedy.

Roušky je třeba pravidelně vyvářet

Dezinfekce roušky by měla probíhat vyvářením. Pro zvýšení efektivity je třeba nechat roušku ještě ve vodě vychladnout a poté přežehlit.

Pomáhejme si navzájem

Roušek je v současné situaci stále málo a některým lidem mohou zachránit život. Pokud můžete vyrobit roušky například pro nemocnice, směle do toho. Informujte se, kam je možné roušky odnést. Pokud naopak nemáte možnost roušku sehnat, nebojte se požádat o pomoc. Jsme v tom společně.

Návody na výrobu roušky:

https://video.aktualne.cz/dvtv/rousky-stokrat-jinak-veselovsky-radi-cim-se-od-zitrka-zakryt/r~9f1c0634694111ea80e60cc47ab5f122/?utm_source=centrumHP&utm_medium=dynamicleadbox&utm_content=default&utm_term=position-1&utm_campaign=Aktualne

 

https://ct24.ceskatelevize.cz/3063422-kus-kvalitni-latky-a-dve-gumicky-jednoduchy-navod-jak-vyrobit-vlastni-rousku-i-v-pohodli

https://www.irozhlas.cz/zivotni-styl/spolecnost/jak-si-usit-rousky-navod-na-rousky-rouska-z-tricka-cesko-siti-koronavirus_2003171316_dok

Zdroj foto: Pixabay.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Jak uchovat rajčatový protlak?

Zbyl vám rajčatový protlak? Jak ho uchovat, aby déle vydržel? Když ho přendáme do sklenice se šroubovým uzávěrem, na povrchu posypeme troškou soli a…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 08.02.2023

Dnes 08.02 svátek slaví:
Milada

Zítra 09.02 svátek slaví:
Apolena

Včera 07.02 svátek slavil:
Veronika

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2023 Kontakt | Nastavení cookies