Důchodovou reformu čeká třetí čtení. ANO připouští Ústavní soud
Důchodová reforma se dostala do závěrečného čtení. Věk odchodu do penze by měla zvýšit na 67 let. Proti tomu se silně vymezuje opozice. Diskuse trvala tři dny a koalice ji utnula kvůli opakujícím se argumentům. Šéfka poslanců ANO Alena Schillerová podle webu Novinky avizovala, že se hnutí kvůli změnám v penzích možná obrátí na Ústavní soud.
S návrhem sporné důchodové reformy zásadně nesouhlasí opozice, která se rozhodla debatu obstruovat desítkami zdlouhavých vystoupení. Zejména nesouhlasí s navyšováním věku odchodu do důchodu na 67 let. Opoziční ANO a SPD chtějí zachovat hranici 65 let. Dále požadují například zachovat současný způsob výpočtu penzí.
„Už z některých včerejších vystoupení bylo jasné, že i opoziční poslanci přiznávají, že všechno už bylo řečeno. Myslím si, že Poslanecká sněmovna má být efektivní a schopná rozhodovat,“ zdůvodnil v pátek ráno návrh na utnutí diskuse a na hlasování v 11:45 šéf poslanců ODS Marek Benda.
Proti tomu se ohradila předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová, která navrhovala, aby novela vrátila do sociálního výboru až po skončení obecné rozpravy. Nevyloučila také, že se ANO obrátí na Ústavní soud. „Vzhledem k tomu, co se tady děje už třetí den, tak nemohu vyloučit, že se někdy na konci tohoto nešťastného příběhu, který jste tady začali psát, obrátíme na Ústavní soud,“ uvedla.
Ve hře je zúžení okruhu rizikových prací
Čtete také
Nyní se bude předlohou zabývat garanční sociální výbor, na závěrečné hlasování by mohlo dojít nejdříve koncem října. Překvapivě těsně před koncem diskuse přišli předsedové koaličních klubů TOP 09 a ODS Jan Jakob a Marek Benda s návrhem na omezení okruhu lidí, kteří by mohli kvůli náročné profesi odejít do penze dříve bez krácení.
Navrhli, aby se dřívější odchod vztahoval jen na lidi ve čtvrté kategorii zaměstnání, tedy nejrizikovějších z pohledu zdravotních dopadů. „Tímto zúžením ve vymezení okruhu rizikových prací se dosáhne určité redukce případných negativních finančních dopadů spojených s rozšířením okruhu pojištěnců s nárokem na dřívější odchod do nekráceného starobního důchodu. Předpokládá se, že půjde o necelých 15 tisíc osob,“ stojí v důvodové zprávě.
U takto významné změny je ale pozoruhodné, že se koaliční politici nejsou schopni shodnout, zda jde o koaliční návrh nebo jakou má vlastně podporu. Benda řekl, že jde pouze o návrh jeho a Jakoba, který nemá zatím dojednanou podporu.
Oproti tomu šéfka vládní TOP 09 Markéta Pekarová Adamová uvedla, že jde o předem vydiskutovaný koaliční návrh, který má podporu napříč stranami a budou pro něj hlasovat všichni vládní poslanci. „Na tomto byla jednoznačná shoda a dohoda, která byla učiněna už před několika týdny. Nic by se na tom nemělo měnit a všichni koaliční poslanci pro to budou hlasovat,“ řekla novinářům novinářům Pekarová Adamová.
Zdroj foto: Pixabay.com
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!
Podobné články
Penzijní reforma prošla senátem - číst více »
Nové předčasné důchody poškodí starší zaměstnance z třetí rizikové kategorie - číst více »
Jaké změny přinese důchodová reforma? - číst více »
Sdílejte tento článek na Facebooku.