Důchody od ledna vzrostou v průměru o 850 korun

Štítky: | valorizace | penze | peníze |
31.07.2022 | komentářů: 0
Důchody od ledna vzrostou v průměru o 850 korun

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka oznámil, že důchody se od příštího roku zvýší v průměru o 850 korun měsíčně.  I vzhledem k novým příspěvkům za vychované dítě se tak průměrný důchod zvedne na 19 500 korun. Informoval o tom web novinky.cz.

„Od 1. ledna příštího roku na základě dat, která máme, lze předpokládat, že by mělo být průměrné zvýšení starobního důchodu v ČR o 850 korun. Průměrná výše důchodu po 1. lednu 2023 by měla být zhruba 19 500 korun i se započtením výchovného,“ uvedl Jurečka. Jaké bude rozložení mezi solidární a zásluhovou částí se ujasní v září.

Právě v září proběhne ze zákona ještě jedna mimořádná valorizace a důchody se tak letos kvůli strmému nárůstu cen navýší už potřetí. Za letošek tak průměrný důchod vzroste v součtu o více než 2500 korun a v září bude činit téměř 18 tisíc korun. V lednu se pak přiblíží 19 tisícům korun v průměru.

500 za vychované dítě

Od ledna má začít platit i tzv. výchovné –⁠ 500 korun za každé vychované dítě. Toto navýšení, které prosadila loni tehdejší ministryně práce Jana Maláčová, směřuje zejména k ženám-důchodkyním, které mají nižší důchody, protože kvůli výchově dětí měly nižší příjmy.

Na příspěvek za vychované dítě bude mít při splnění zákonných podmínek nárok jen jeden z rodičů, zpravidla matka. Schválená legislativa předpokládá, že nárok na příspěvek bude mít rodič, který o dítě převážně pečoval.

Zdroj foto: Pixabay.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Vyrobte si přírodní odpuzovač komárů

Věděli jste, že komáři nesnášejí vůni kopru? Můžete si tak vyrobit přírodní odpuzovač komárů, Stačí svařit lžíci kopru v šálku vody, pak nechat vychladnout…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 29.11.2022

Dnes 29.11 svátek slaví:
Zina

Zítra 30.11 svátek slaví:
Ondřej

Včera 28.11 svátek slavil:
René

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2022 Kontakt | Nastavení cookies