Důchody od ledna vzrostou v průměru o 850 korun

Štítky: | valorizace | penze | peníze |
31.07.2022 | komentářů: 0
Důchody od ledna vzrostou v průměru o 850 korun

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka oznámil, že důchody se od příštího roku zvýší v průměru o 850 korun měsíčně.  I vzhledem k novým příspěvkům za vychované dítě se tak průměrný důchod zvedne na 19 500 korun. Informoval o tom web novinky.cz.

„Od 1. ledna příštího roku na základě dat, která máme, lze předpokládat, že by mělo být průměrné zvýšení starobního důchodu v ČR o 850 korun. Průměrná výše důchodu po 1. lednu 2023 by měla být zhruba 19 500 korun i se započtením výchovného,“ uvedl Jurečka. Jaké bude rozložení mezi solidární a zásluhovou částí se ujasní v září.

Právě v září proběhne ze zákona ještě jedna mimořádná valorizace a důchody se tak letos kvůli strmému nárůstu cen navýší už potřetí. Za letošek tak průměrný důchod vzroste v součtu o více než 2500 korun a v září bude činit téměř 18 tisíc korun. V lednu se pak přiblíží 19 tisícům korun v průměru.

500 za vychované dítě

Od ledna má začít platit i tzv. výchovné –⁠ 500 korun za každé vychované dítě. Toto navýšení, které prosadila loni tehdejší ministryně práce Jana Maláčová, směřuje zejména k ženám-důchodkyním, které mají nižší důchody, protože kvůli výchově dětí měly nižší příjmy.

Na příspěvek za vychované dítě bude mít při splnění zákonných podmínek nárok jen jeden z rodičů, zpravidla matka. Schválená legislativa předpokládá, že nárok na příspěvek bude mít rodič, který o dítě převážně pečoval.

Zdroj foto: Pixabay.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Zkuste se mravenců zbavit bez chemie

Když se vám doma začnou rojit mravenci, vyzkoušejte jim na cestičku dát několik klacíků skořice, posypte jí mletou skořicí nebo místa vytřete silně slanou…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 23.03.2023

Dnes 23.03 svátek slaví:
Ivona

Zítra 24.03 svátek slaví:
Gabriel

Včera 22.03 svátek slavil:
Leona

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2023 Kontakt | Nastavení cookies