Příjmy seniorů rostou, stále však nestačí

23.06.2022 | komentářů: 0
Příjmy seniorů rostou, stále však nestačí

I přesto, že si senioři podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) polepšili v procentuálním růstu příjmů nejvíce, peněz mají málo jsou jednou z nejohroženějších skupin v souvislosti s možnou chudobou. Informoval o tom web novinky.cz.

„Ve srovnání s domácnostmi podle ekonomických skupin porazili důchodci na hlavu osoby samostatně výdělečně činné či zaměstnance,“ uvedla v časopise Statistika a My Táňa Dvorňáková z oddělení sociálních šetření ČSÚ.

„Jen mezi lety 2019 a 2020 stoupaly čisté peněžní příjmy důchodců meziročním tempem 9,4 procenta, osoby samostatně výdělečně činné za nimi zaostávaly v růstu o tři procentní body, zaměstnanci o 5,5 procentního bodu,“ řekla.

Valorizace rozdíl nepokryje

Nárůst příjmů seniorů pokračoval i loni a letos, a to skrze zákonné valorizace penzí, které budou jen letos nakonec tři. Ani to však nestačí vzhledem k inflaci. Ta meziročně dosáhla 16 procent, takže přesahuje i nárůst důchodů.

Podle Lenky Desatové z Rady seniorů ČR, důchodcům za poslední roky vzrostly příjmy průměrně zhruba o 4170 korun. „Ostatním skupinám obyvatelstva však za tu dobu příjmy v peněžním vyjádření rozhodně vzrostly více,“ dodala.

Jak dále pro novinky uvedla nadace Krása pomoci, v posledních letech čísla ukazují, že postupně roste procento lidí v seniorském věku, kteří žijí pod hranicí chudoby. Dle dostupných údajů nyní jde o 14,9 procenta.

Nejohroženější jsou jednočlenné domácnosti

Nejvíce jsou ohroženy ženy seniorky, které žijí v jednočlenné domácnosti a nemají nikoho, kdo by jim mohl finančně vypomoct. „V praxi se často setkáváme s tím, že je pro ně velmi obtížné s financemi vyjít. V mnoha případech není ani dostatečnou podporou pobírání příspěvku na bydlení. Zde je nutné upozornit, že se posuzují celkové příjmy, tzn. že pokud se seniorovi zvýší důchod, úměrně tomu se mu sníží i výše příspěvku na bydlení,“ podotkla nadace.

„Tito lidé se poté dostávají do situace, kdy musí například žádat o jídlo v potravinových bankách, protože jim na to finance již nezbývají,“ shrnula.

Zdroj foto: Pixabay.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Prášek do pečiva se dá využít i jinde v domácnosti

Kypřicí prášek je dobrý pomocník a hlavně levnější, než drahé prostředky na bělení.Dá se použít třeba při bělení záclon, Stačí záclony namočit přes noc do…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 05.02.2023

Dnes 05.02 svátek slaví:
Dobromila

Zítra 06.02 svátek slaví:
Vanda

Včera 04.02 svátek slavil:
Jarmila

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2023 Kontakt | Nastavení cookies