Pětistovka k důchodu navíc za každé vychované dítě by měla být od ledna

28.04.2022 | komentářů: 2
Pětistovka k důchodu navíc za každé vychované dítě by měla být od ledna

Podle již schválené legislativy bude od příštího roku zaveden příspěvek k důchodu 500 Kč měsíčně za vychované dítě. Nárok na něj bude mít jen jeden z rodičů, a to primárně pečující, tedy zpravidla matka. Informoval o tom web novinky.cz.

Zpravidla ženy část produktivního věku stráví péčí o dítě, a mají tak i nižší příjmy. O příspěvek se bude zvyšovat zásluhová část penze a bude se valorizovat podle inflace. Příspěvek bude 500 korun od ledna 2023.

Počítá se i s podporou krátkodobých a dlouhodobých pěstounů. Podle zákona o sociálněprávní ochraně dětí mohli tzv. nezprostředkovaní pěstouni pobírat do konce loňska dávku odměnu pěstouna, se kterou se pojila také účast na sociálním a zdravotním pojištění. Podle novinek zákon od letošního ledna u nezprostředkovaných pěstounů zakotvil nárok na novou dávku – příspěvek při pěstounské péči, se kterou již účast na důchodovém a zdravotním pojištění nepojí.

„Z tohoto důvodu se navrhuje nová právní úprava zákona o důchodovém pojištění, která by zabezpečovala, aby tyto osoby byly účastny důchodového pojištění, a to až do zániku pěstounské péče u dítěte, které jim bylo svěřeno do péče před 1. lednem 2022. Doba účasti na důchodovém pojištění se u těchto osob považuje za náhradní dobu pojištění a za vyloučenou dobu,“ sdělila Právu mluvčí MPSV Eva Davidová.

Dalším navrženým opatřením MPSV je tzv. adaptační bonus pro osoby pečující o svěřené děti v náhradní rodinné péči. „Cílem opatření je podpořit adaptaci při přijetí dítěte do náhradní rodinné péče, ať již z titulu svěřenectví, tak z titulu nezprostředkované pěstounské péče. Adaptační bonus spočívá v zavedení nepříspěvkové účasti těchto osob na důchodovém pojištění nejdéle po dobu dvou let od prvního dne kalendářního měsíce, za který dítěti náleží příspěvek na úhradu potřeb dítěte,“ dodala Davidová.

Zdroj foto: Pixabay.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »
8.5.2022 08:23
Miluše Krausová 
příspěvek na vychované dítě
Může si vdovec zažádat o příspěvek na děti ? Děkuji
9.6.2022 09:02
pavel 
RE: příspěvek na vychované dítě
může si vdovec žádat o příspěvek na vychované dvě děti

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Když jste toho uvařili moc...

Pokud jste navařili příliš velké množství omáčky na špagety, nalijte ji do zásobníku na led. Pokaždé, když na ni dostanete chuť, rozmrazíte pouze takové…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 05.10.2023

Dnes 05.10 svátek slaví:
Eliška

Zítra 06.10 svátek slaví:
Hanuš

Včera 04.10 svátek slavil:
František

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2023 Kontakt | Nastavení cookies