Pětistovka k důchodu navíc za každé vychované dítě by měla být od ledna

28.04.2022 | komentářů: 2
Pětistovka k důchodu navíc za každé vychované dítě by měla být od ledna

Podle již schválené legislativy bude od příštího roku zaveden příspěvek k důchodu 500 Kč měsíčně za vychované dítě. Nárok na něj bude mít jen jeden z rodičů, a to primárně pečující, tedy zpravidla matka. Informoval o tom web novinky.cz.

Zpravidla ženy část produktivního věku stráví péčí o dítě, a mají tak i nižší příjmy. O příspěvek se bude zvyšovat zásluhová část penze a bude se valorizovat podle inflace. Příspěvek bude 500 korun od ledna 2023.

Počítá se i s podporou krátkodobých a dlouhodobých pěstounů. Podle zákona o sociálněprávní ochraně dětí mohli tzv. nezprostředkovaní pěstouni pobírat do konce loňska dávku odměnu pěstouna, se kterou se pojila také účast na sociálním a zdravotním pojištění. Podle novinek zákon od letošního ledna u nezprostředkovaných pěstounů zakotvil nárok na novou dávku – příspěvek při pěstounské péči, se kterou již účast na důchodovém a zdravotním pojištění nepojí.

„Z tohoto důvodu se navrhuje nová právní úprava zákona o důchodovém pojištění, která by zabezpečovala, aby tyto osoby byly účastny důchodového pojištění, a to až do zániku pěstounské péče u dítěte, které jim bylo svěřeno do péče před 1. lednem 2022. Doba účasti na důchodovém pojištění se u těchto osob považuje za náhradní dobu pojištění a za vyloučenou dobu,“ sdělila Právu mluvčí MPSV Eva Davidová.

Dalším navrženým opatřením MPSV je tzv. adaptační bonus pro osoby pečující o svěřené děti v náhradní rodinné péči. „Cílem opatření je podpořit adaptaci při přijetí dítěte do náhradní rodinné péče, ať již z titulu svěřenectví, tak z titulu nezprostředkované pěstounské péče. Adaptační bonus spočívá v zavedení nepříspěvkové účasti těchto osob na důchodovém pojištění nejdéle po dobu dvou let od prvního dne kalendářního měsíce, za který dítěti náleží příspěvek na úhradu potřeb dítěte,“ dodala Davidová.

Zdroj foto: Pixabay.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »
8.5.2022 08:23
Miluše Krausová 
příspěvek na vychované dítě
Může si vdovec zažádat o příspěvek na děti ? Děkuji
9.6.2022 09:02
pavel 
RE: příspěvek na vychované dítě
může si vdovec žádat o příspěvek na vychované dvě děti

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Čaj se dá využít i po vylouhování

Jsou vám cítit ruce po krájení česneku či cibule? Stačí je potřít mokrým pytlíkem čaje. Čajem můžete zalévat květiny, zbavíte se tak i plísní. Stačí dát…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 15.08.2022

Dnes 15.08 svátek slaví:
Hana

Zítra 16.08 svátek slaví:
Jáchym

Včera 14.08 svátek slavil:
Alan

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2022 Kontakt | Nastavení cookies