Důchody v létě vzrostou v průměru o osm set až tisíc korun

11.02.2022 | komentářů: 0
Důchody v létě vzrostou v průměru o osm set až tisíc korun

Osm set až tisíc korun je částka, o kterou se pravděpodobně zvýší důchod již v červnu. Důvodem je inflace, která přesáhla pět procent a vláda tedy ze zákona musí přejít k mimořádnému zvýšení penzí.

„Částka by měla velkou mírou nahradit, respektive kompenzovat dopady rostoucí inflace. Předpokládáme, že leden bude extrémním měsícem,“ uvedl pro Českou televizi ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. 

Podle České televize dostanou lidé tuto částku v případě, že za leden bude inflace v rozmezí osm až deset procent. Přesné číslo zveřejní statistici 14. února. „Bezprostředně na to – na první jednání kabinetu – připravím nařízení vlády o mimořádné valorizaci důchodů tak, abychom rozhodnutí mohli odesílat už na přelomu února a března,“ doplnil Jurečka.

Pokud by se ukázalo, že inflace přerostla devět procent, ze státního rozpočtu by bylo třeba uvolnit více než osmnáct miliard. „Máme valorizační vzorec, nechceme na něm nic měnit. Jasně jsme deklarovali, že všechny zákonné nároky budou naplněny,“ řekl ministr financí Zbyněk Stanjura.

Čím víc máte, tím víc dostanete

Čím vyšší důchod senioři pobírají, tím vyšší částku dostanou. tento fakt kritizuje zejména část opozice. Podle ní by měl mít každý penzista nárok na stejnou částku navíc. Vláda však podle České televize argumentuje tím, že lidé s vyššími důchody více přispívali do systému. „Zásluhově dostávají, když se jim vypočítá důchod. V dalších přidáních, valorizacích a zvyšováních důchodů by mělo jít o stejnou částku, nikoli procenticky,“ míní předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala.

Podle hnutí ANO by měl kabinet kvůli inflaci přidat důchodcům více než nařizuje zákon. „Aby se valorizovalo i nad rámec, aby se jim pomohlo. Energie jsou dnes naprosto neuvěřitelné, oni na to nejvíce doplácí,“ řekla předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová.

Zdroj foto: Pixabay.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Co pomůže při revmatické artritidě?

  Pacientům trpícím revmatickou artritidu se údajně velmi osvědčil lněný olej a lněné seminko. Dvě lžičky lněného oleje a dvě lžičky lněného …

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 03.07.2022

Dnes 03.07 svátek slaví:
Radomír

Zítra 04.07 svátek slaví:
Prokop

Včera 02.07 svátek slavil:
Patricie

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2022 Kontakt

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu nastarakolena.cz vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace