Desítky tisíc seniorů řeší exekuci

Štítky: | exekuce | penze | zadlužení | dluhy seniorů | peníze |
06.10.2021 | komentářů: 0
Desítky tisíc seniorů řeší exekuci

I přes loňský úbytek jsou v České republice desítky tisíc seniorů, kteří čelí exekuci. Zlepšení je navíc jen zdánlivé. Informoval o tom web novinky.cz.

Podle webu novinky mělo loni v červnu exekuční srážky z penze 48 520 seniorů, letos jich bylo 43 362. Podobně byl podle aktuálních údajů České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) zaznamenán pokles i u invalidních důchodců. Těch loni ve stejnou dobu čelilo strhávání peněz 32 973, letos na konci prvního pololetí pak 26 383.

K velkému poklesu počtu lidí, jimž exekutoři odebírají peníze z penze, přitom podle dat došlo loni v červenci. „Byl způsoben růstem nezabavitelné částky, k němuž tehdy došlo,“ uvedl Radek Hábl z Institutu prevence a řešení předlužení. 

Vliv má i legislativa

„V roce 2020 proběhly tři významné legislativní změny, které měly vliv na změnu u výpočtu nezabavitelné částky a částky, nad niž se zbytek čisté mzdy srazí bez omezení,“ potvrdila Jitka Drmolová z České správy sociálního zabezpečení.

Změny podle ní vedly k navýšení počtu klientů správy, kterým nemohou být srážky prováděny vzhledem k výši důchodu. V dubnu se pak zvý­šily částky životního a existenčního minima.

Nejhorší je Ústecký a Moravskoslezský kraj

Nejvíce důchodců se srážkami z exekucí je v Ústeckém a Moravskoslezském kraji, které jsou známé tím, že se tam vlivem nízkých mezd často zadlužovalo více lidí. Hned za nimi následují Středočeský a Jihomoravský kraj.

„Vyšší hodnoty u dvou posledně zmíněných krajů mohou být způsobeny vyššími životními náklady zejména na bydlení, u Jihomoravského vlivem Brna,“ uvedl Hábl. To, že se snížil počet seniorů a hendikepovaných lidí s exekučními srážkami z penzí, ale neznamená, že současně ubylo i exekucí na ně.

Mezi důvody exekuce u seniorů je často uváděno to, že se snaží půjčkami pomoci svým příbuzným. To je pouze jedna příčina. Často jsou za nimi ale i dluhy z minulosti, kdy ještě dnešní senioři byli v produktivním věku. Tam jsou pak často stejné příčiny jako u zbytku populace, tedy nezvládnuté půjčky, nízké příjmy a následné „vytloukání“ jednoho úvěru na život druhým či situace, kdy si lidé pořádně nepřečetli podmínky smlouvy.

Zdroj foto: Pixabay.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Pudink bez škarloupu

Někdo ho miluje, někdo ale nesnáší. Škraloup na pudinku. Jak se ho zbavit? Posypte uvařený pudink moučkovým cukrem, škraloup se pak nevytvoří.

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 04.12.2021

Dnes 04.12 svátek slaví:
Barbora

Zítra 05.12 svátek slaví:
Jitka

Včera 03.12 svátek slavil:
Svatoslav

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2021 Kontakt

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu nastarakolena.cz vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace