Práce v důchodu je v některých oborech nadstandardně ohodnocená

Štítky: | důchod | práce | peníze |
06.09.2021 | komentářů: 0
Práce v důchodu je v některých oborech nadstandardně ohodnocená

Ne vždy na pracovní pozici vystřídá dravé mládí starší ročníky. Senioři v mnohých oborech vůbec nepatří do starého železa. Naopak jsou oceňováni za své zkušenosti a mnohdy i loajalitu k firmě, která právě mladým chybí. Informoval o tom web i60.

Ve vyšším věku přestává platit, že žena má horší ohodnocení než muž. Závěry Českého statistického úřadu ukazují řadu pozoruhodných zjištění týkajících se práce a lidí ve věku nad šedesát let. Záleží však také na tom, v jakém oboru člověk pracoval a co je schopen nabídnout.

„V některých odvětvích jsou naměřené mzdové úrovně pro seniorské zaměstnance vyšší než průměrná mzda v daném odvětví – podle výsledků strukturální mzdové statistiky. To platí například pro vzdělávání i pro zdravotní a sociální péči, stavebnictví, dopravu a skladování,“ uvádí se ve zprávě Českého statistického úřadu s tím, že v prvně jmenovaných oborech mají senioři mnohdy až o devět procent vyšší plat než je v oborech průměr.

„V jiných odvětvích takto  senioři odměňování nejsou. Jejich výplaty jsou podprůměrné zejména v administrativních a podpůrných činnostech, činnostech v oblasti nemovitostí a v informačních a komunikačních činnostech,“ uvedli statistici.

Seniorský věk mají manažeři

Podle Českého statistického úřadu je nyní každý devátý manažer ve věku šedesát let a více, to znamená, že jde o lidi, kteří pobírají vysoké mzdy. Naopak v třídě úředníků je průměrný věk něco přes čtyřicet jedna let, seniorů tam najdeme jen šest procent. Zároveň ze zprávy vyplývá, že lidé ve věku nad šedesát let čím dál více inklinují k samostatné výdělečné činnosti, ve které zúročují své dlouholeté pracovní zkušenosti. 

Skutečnost je taková, že v zaměstnání zůstávají ve vyšším věku spíše lidé vysoce vzdělaní a kvalifikovaní, tedy ti s vyššími výdělky. Naopak lidé v nízkopříjmových profesích, s nízkým vzděláním často odcházejí do penze, o práci už nestojí nebo se jim hledá obtížně. Zejména u profesí, který vyžadují fyzickou zdatnost, ostatně mnohdy ani práce ve vyšším věku možná není.

Zdroj foto: Pixabay.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Mačkání citrónu může být věda

Celý plod citronu omyjeme a kůru v jednom místě propíchneme vidličkou. Vymačkáme jen tolik, kolik potřebujeme. Citron pak uložíme do lednice. Takto vydrží…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 18.09.2021

Dnes 18.09 svátek slaví:
Kryštof

Zítra 19.09 svátek slaví:
Zita

Včera 17.09 svátek slavil:
Naděžda

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2021 Kontakt

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu nastarakolena.cz vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace