Důchody v roce 2025 přesáhnou 18 tisíc. Podle experta je však nutná změna systému

23.08.2021 | komentářů: 0
Důchody v roce 2025 přesáhnou 18 tisíc. Podle experta je však nutná změna systému

Expert na důchodové systémy z Národohorspodářské fakulty VŠE Petr Brabec pro novinky řekl, že průměrný starobní důchod by v roce 2025 měl být více než 18 tisíc, při současném vývoji ekonomiky. Uvedl také, že způsob valorizace je třeba změnit.

„Odhad Pirátů a STAN je reálný i v rámci zákonné valorizace, ale jen kvůli vysoké inflaci, kterou nyní v Česku máme, a která sice, i podle predikcí ČNB, bude klesat, avšak jen postupně,“ uvedl Brabec na dotaz Novinek. Uvedl, že výpočet průměrné starobní penze v roce 2025 vychází na 18 175. Jde však pouze o nominální hodnotu. „Jeho reálná penze (tedy kolik bude opravdu mít ve srovnání s dneškem) bude jen 16 400 korun,” dodal. Na začátku příštího roku má průměrná penze dosáhnout 16 275 korun.

Jediným řešením, jak penze reálně zvyšovat, je podle Brabce buď změna způsobu valorizace, který je stále nevýhodný pro příjemce starobního důchodu ve vyšším věku, nebo zvyšování penzí nad rámec zákonné valorizace. „Nahodilé zvyšování je však zcela nevhodné, jelikož do penzijního systému a predikcí výdajů státu vnáší neznámou a je to jen populistický prostředek, jak získat značnou část veřejnosti na svou stranu,“ upřesnil Brabec.

„Osobně bych se klonil, pokud politický diskurz připustí, k vyšší zákonné valorizaci a přímo zákazu nahodilých přidávání, aby byl systém přehledný a dále stejně solidární,“ uzavřel.

Zdroj foto: Pixabay.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Jak na mastnotu v troubě?

Použijte keramickou misku s vodou, do ní nakapejte citron a dejte do trouby. Tu pomalu zahřívejte, dokud nevznikne dostatek páry. Mastnota se uvolní a nic…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 17.05.2022

Dnes 17.05 svátek slaví:
Aneta

Zítra 18.05 svátek slaví:
Nataša

Včera 16.05 svátek slavil:
Přemysl

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2022 Kontakt

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu nastarakolena.cz vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace