Důchody v roce 2025 přesáhnou 18 tisíc. Podle experta je však nutná změna systému

23.08.2021 | komentářů: 0
Důchody v roce 2025 přesáhnou 18 tisíc. Podle experta je však nutná změna systému

Expert na důchodové systémy z Národohorspodářské fakulty VŠE Petr Brabec pro novinky řekl, že průměrný starobní důchod by v roce 2025 měl být více než 18 tisíc, při současném vývoji ekonomiky. Uvedl také, že způsob valorizace je třeba změnit.

„Odhad Pirátů a STAN je reálný i v rámci zákonné valorizace, ale jen kvůli vysoké inflaci, kterou nyní v Česku máme, a která sice, i podle predikcí ČNB, bude klesat, avšak jen postupně,“ uvedl Brabec na dotaz Novinek. Uvedl, že výpočet průměrné starobní penze v roce 2025 vychází na 18 175. Jde však pouze o nominální hodnotu. „Jeho reálná penze (tedy kolik bude opravdu mít ve srovnání s dneškem) bude jen 16 400 korun,” dodal. Na začátku příštího roku má průměrná penze dosáhnout 16 275 korun.

Jediným řešením, jak penze reálně zvyšovat, je podle Brabce buď změna způsobu valorizace, který je stále nevýhodný pro příjemce starobního důchodu ve vyšším věku, nebo zvyšování penzí nad rámec zákonné valorizace. „Nahodilé zvyšování je však zcela nevhodné, jelikož do penzijního systému a predikcí výdajů státu vnáší neznámou a je to jen populistický prostředek, jak získat značnou část veřejnosti na svou stranu,“ upřesnil Brabec.

„Osobně bych se klonil, pokud politický diskurz připustí, k vyšší zákonné valorizaci a přímo zákazu nahodilých přidávání, aby byl systém přehledný a dále stejně solidární,“ uzavřel.

Zdroj foto: Pixabay.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Jak se zbavit nalepené žvýkačky

Sedli jste si někdy na žvýkačku a pak ji marně odstraňovali z šatů: Existuje jednoduchý trik. Tato metoda funguje spolehlivě. Účinnější je na botách než na…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 23.09.2023

Dnes 23.09 svátek slaví:
Berta

Zítra 24.09 svátek slaví:
Jaromír

Včera 22.09 svátek slavil:
Darina

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2023 Kontakt | Nastavení cookies