Chodíte do práce i v důchodovém věku? Požádejte si o vyšší důchod.

23.07.2021 | komentářů: 0
Chodíte do práce i v důchodovém věku? Požádejte si o vyšší důchod.

Mnoho lidí v důchodovém věku stále chodí do práce. Někteří z finančních důvodů, další třeba kvůli tomu, aby měli nějaký program. Každopádně - ať je důvod jakýkoliv - má to pro pracující důchodce jednu výhodu. Mají nárok na vyšší důchod.

Podmínky pro navýšení důchodu

Jak uvádí na svých stránkách Česká správa sociálního zabezpečení, na vylepšení důchodu mají nárok pracující důchodci za každých 360 odpracovaných dnů v důchodu, a to i v případě, kdy v zaměstnání nebo podnikání nadále pokračují. Naopak to neplatí pro různé brigády a přivýdělky na DPP apod. Ale pozor, započítávají se opravdu odpracované dny. Neplacené volno, neomluvené absence, dočasná pracovní neschopnost či ošetřování člena domácnosti do této lhůty zahrnuty nebudou.

Podle ČSSZ přitom není důvod žádost o zvýšení důchodu odkládat až do ukončení zaměstnání. Naopak doporučují žádat po každých odpracovaných 360 dnech, kdy vzniká nárok na navýšení. Pokud žadatel podá žádost o přepočet důchodu za několik let zpětně, trvá vyřízení žádosti kvůli náročnějšímu zpracování déle.

Důležité je vědět, že zvýšení důchodu se neprovádí automaticky, ale pouze na základě písemné žádosti důchodce. Ta se podává ideálně na místně příslušné okresní správě sociální zabezpečení a nebo ji lze poslat i datovou schránkou. Součástí žádosti musí být evidenční list důchodového pojištění prokazující odpracovanou dobu, OSVČ předkládají výpis z evidence OSVČ, který jim vydá příslušná OSSZ.

O kolik více dostanete?

Výši částky v korunách nelze stanovit přesně. Suma se stanovuje z výpočtového základu důchodu (pozor, nejedná se o vlastní výši důchodu, ale o pomocnou hodnotu pro stanovení starobního důchodu). Konkrétně jde o 0,4 % výpočtového základu za každých 360 odpracovaných dnů. V praxi to obvykle vychází v rozmezí 50 - 100 Kč měsíčně.
Nárok na toto zvýšení vznikne ode dne následujícího po dni, kterým důchodce získal 360 započitatelných dnů výdělečné činnosti. Dny navíc nad limit nepropadnou, ale budou připočítány k případnému dalšímu zvýšení za další nárokované období.


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Trápí vás nepříjemný zápach z úst?

Vyzkoušejte některou z přírodních metod, jak na příjemnější a svěží dech. Cucejte skořici. Má antiseptické účinky. Žvýkejte petržel. Je bohatá na…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 08.02.2023

Dnes 08.02 svátek slaví:
Milada

Zítra 09.02 svátek slaví:
Apolena

Včera 07.02 svátek slavil:
Veronika

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2023 Kontakt | Nastavení cookies