Růst penzí nad valorizaci bude stát 100 miliard

Štítky: | starobní důchod | valorizace | důchod |
18.06.2021 | komentářů: 0
Růst penzí nad valorizaci bude stát 100 miliard

Růst penzí nad zákonnou valorizaci z posledních let znamená pro příští rok navýšení výdajů na důchody o sto miliard korun. Uvedla to šéfka Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová. Informoval o tom web novinky.cz.

Vláda pro příští rok plánuje všechny důchody zvednout ještě o 300 korun. Zákonné přidání o růst cen a polovinu růstu reálných mezd by mělo vyjít zhruba na 20 miliard, dodatečné přidání na 10,6 miliardy. V roce 2023 na toto dodatečně navýšení bude potřeba 10,9 miliardy a v roce 2024 pak 11,1 miliardy.

"Hovoří se o jedné, dvou, třech stokorunách. Ono to vypadá jako maličkost. Potom nějakých deset nebo třeba 15 miliard korun. Ale tím, že se zákonná valorizace prolamovala, se vytvořila výdajová položka navíc o sto miliard korun," uvedla Zamrazilová.

Experti poukazují na to, že důchodový systém je dlouhodobě beze změn neudržitelný. Výdaje rostou rychleji než příjmy. Valorizace nad zákonná pravidla problémy prohlubují. Babišova vláda prosadila vyšší růst důchodů, než nařizuje zákon, i v předchozích letech. 

Covid částku ještě navýšil

Všichni důchodci a důchodkyně pak dostali ještě mimořádný covidový bonus 5000 korun. V roce 2018 se podle údajů ministerstva financí na penze vydalo 440 miliard korun. V roce 2019 se výdaje dostaly na 477,9 miliardy korun. Loni to bylo 526 miliard korun. Pro letošek se počítá se sumou 535,6 miliardy.

Plánované přidání 300 korun navíc označil bývalý ministr financí a expremiér Jan Fischer za "čistě předvolební záležitost". Podle něj by částka měla směřovat cíleně k lidem s nejnižšími penzemi. "Jestli se kolegové důchodci neurazí, byli to důchodci, kteří - i když museli snášet utrpení a lockdown - měli finančně největší příjmovou jistotu," řekl Fischer.

"Kdyby se udělal speciální program pro seniory v hmotné nouzi a do systému se přidalo dvě až pět miliard, lidem pomůžeme a nezničí to státní rozpočet. Problém se neřeší a každému se rozhodí plošně pár stovek navíc," uvedla šéfka rozpočtové rady. Na dávky v hmotné nouzi stát loni podle ministerstva práce vyplatil celkem 4,8 miliardy korun.

Zdroj foto: Pixabay.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Jak po domácku vyzrát na kašel

Naši předci léčili neduhy různými způsoby. Leckdy úspěšně a hlavně z ingrediencí, co jsou doma. Tak třeba proti kašli prý funguje smíchání teplého mléka s…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 04.06.2023

Dnes 04.06 svátek slaví:
Dalibor

Zítra 05.06 svátek slaví:
Dobroslav

Včera 03.06 svátek slavil:
Tamara

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2023 Kontakt | Nastavení cookies