Ve hře je 300 korun nad rámec valorizace

Štítky: | starobní důchod | valorizace | důchod | reforma |
17.05.2021 | komentářů: 0
Ve hře je 300 korun nad rámec valorizace

Návrh důchodů pro příští rok počítá se zvýšením penze o 300 korun nad rámec zákonné valorizace. V průměru by tedy měla dosazovat 750 korun. Deníku Právo to sdělila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

„Musíme to rozseknout v řádu týdnů, pokud to máme legislativně stihnout. Protože valorizace nad zákonem dané částky musí schválit parlament. Jsme limitováni volbami a já bych to chtěla propojit s debatou o spravedlivé důchodové reformě,“ uvedla Maláčová s tím, že je třeba udělat i systémové změny, aby byl systém udržitelný a přehledný.

Navrhovaná částka by podle Maláčové pomohla zejména nízkopříjmovým seniorům a seniorkám, ale také invalidům. Stále je podle ní milion důchodců, kteří mají pod 14 tisíc Kč. Stále očekávanou důchodovou reformu však zbrzdila pandemie onemocnění Covid-19. I přesto by se však její projednání mohlo stihnout ještě v tomto volebním období.

Sporné je financování reformy

Opozice často naráží na nevyřešený způsob financování. „Příštích pět let bude důchodová reforma stát 25 miliard celkově a já požaduji, aby peníze šly z Národního plánu obnovy, koneckonců to chtěla i Evropská komise. A pevně doufám, že se nám to ještě podaří vyjednat. Věřím, že v průběhu těchto pěti let, kdy budou finance z plánu obnovy, se shodneme na daňové reformě,“ vysvětlila Maláčová.

Podle Maláčové je třeba přestat brutálně zdaňovat práci. Směr vidí v zavedení majetkových daní pro bohaté a zdanění kapitálu. „Potřebujeme ministra financí s odvahou řešit daňové výjimky. Chceme zavedení sektorových daní, jako je digitální a bankovní daň. A zejména chceme skoncovat s daňovými ráji, to je klíčové,“ dodala.

Zdroj foto: Pixabay.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Čaj se dá využít i po vylouhování

Jsou vám cítit ruce po krájení česneku či cibule? Stačí je potřít mokrým pytlíkem čaje. Čajem můžete zalévat květiny, zbavíte se tak i plísní. Stačí dát…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 08.02.2023

Dnes 08.02 svátek slaví:
Milada

Zítra 09.02 svátek slaví:
Apolena

Včera 07.02 svátek slavil:
Veronika

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2023 Kontakt | Nastavení cookies