Ve hře je 300 korun nad rámec valorizace

Štítky: | starobní důchod | valorizace | důchod | reforma |
17.05.2021 | komentářů: 0
Ve hře je 300 korun nad rámec valorizace

Návrh důchodů pro příští rok počítá se zvýšením penze o 300 korun nad rámec zákonné valorizace. V průměru by tedy měla dosazovat 750 korun. Deníku Právo to sdělila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

„Musíme to rozseknout v řádu týdnů, pokud to máme legislativně stihnout. Protože valorizace nad zákonem dané částky musí schválit parlament. Jsme limitováni volbami a já bych to chtěla propojit s debatou o spravedlivé důchodové reformě,“ uvedla Maláčová s tím, že je třeba udělat i systémové změny, aby byl systém udržitelný a přehledný.

Navrhovaná částka by podle Maláčové pomohla zejména nízkopříjmovým seniorům a seniorkám, ale také invalidům. Stále je podle ní milion důchodců, kteří mají pod 14 tisíc Kč. Stále očekávanou důchodovou reformu však zbrzdila pandemie onemocnění Covid-19. I přesto by se však její projednání mohlo stihnout ještě v tomto volebním období.

Sporné je financování reformy

Opozice často naráží na nevyřešený způsob financování. „Příštích pět let bude důchodová reforma stát 25 miliard celkově a já požaduji, aby peníze šly z Národního plánu obnovy, koneckonců to chtěla i Evropská komise. A pevně doufám, že se nám to ještě podaří vyjednat. Věřím, že v průběhu těchto pěti let, kdy budou finance z plánu obnovy, se shodneme na daňové reformě,“ vysvětlila Maláčová.

Podle Maláčové je třeba přestat brutálně zdaňovat práci. Směr vidí v zavedení majetkových daní pro bohaté a zdanění kapitálu. „Potřebujeme ministra financí s odvahou řešit daňové výjimky. Chceme zavedení sektorových daní, jako je digitální a bankovní daň. A zejména chceme skoncovat s daňovými ráji, to je klíčové,“ dodala.

Zdroj foto: Pixabay.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Vlažná voda s citronem dělá zázraky

Víte že, sklenka vlažné vody s citronem po ránu je doslova zázrak? Vyčistí trávicí trakt, zvýší imunitu, dodá vitamín C, vyčistí pleť a vymaže vrásky, čistí…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 25.06.2021

Dnes 25.06 svátek slaví:
Ivan

Zítra 26.06 svátek slaví:
Adriana

Včera 24.06 svátek slavil:
Jan

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2021 Kontakt

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu nastarakolena.cz vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace