Stále častější předčasný důchod může za nižší penzi

06.07.2021 | komentářů: 0
Stále častější předčasný důchod může za nižší penzi

Trvale krácený důchod, kvůli předčasnému odchodu do penze, má stále více lidí. Podle České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) pobírá nižší částku 28 procent seniorů. Informoval o tom web čt24.

Stropem pro odchod do důchodu je 65 let. Seniorů však stále přibývá a proto rose počet těch, kteří si chtějí podzim života prodloužit a volí předčasný důchod. Podle České televize byla před deseti lety v předčasném důchodu necelá pětina seniorů a seniorek. V roce 2005 mělo krácenou částku kvůli dřívější penzi 285 200 mužů a žen, tedy necelých patnáct procent tehdejších starobních důchodců. V roce 2000 předčasné důchody tvořily zhruba devět procent vyplácených starobních penzí.

Aby mohl člověk odejít do předčasného důchodu, je třeba aby měl potřebnou dobu pojištění a do řádného termínu mu zbývaly nejvýš tři roky. Potřebná doba placení odvodů trvá v Česku 35 let. Se zvyšujícím se důchodovým věkem se postupně prodlužuje i předčasný důchod, a to ze tří na pět let. Při důchodovém věku 65 let tak bude možné jít do penze v 60 letech.

Důchodový věk nelze stále oddalovat

Český důchodový systém posuzovala loni Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Doporučila mimo jiné zkrátit povinnou dobu pojištění na 25 let a navázat důchodový věk na délku života. Ta se v Česku v minulých letech postupně prodlužovala. Podle odborů ale není možné důchodový věk dál oddalovat. 

Diskutabilní je také dřívější důchod pro náročné profese. Návrh zákona s tímto opatřením představila ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) jako součást své reformy. Dřívější penze by se podle plánu mohla týkat zhruba desetiny zaměstnanců.

Zdroj foto: Pixabay.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Jak provonět vzduch doma

Na filtr vysavače (když rozděláte vysavač, tak zevnitř na látku filtru) nakapejte několik kapek esenciálního oleje - podle chuti a nálady levandulový,…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 18.09.2021

Dnes 18.09 svátek slaví:
Kryštof

Zítra 19.09 svátek slaví:
Zita

Včera 17.09 svátek slavil:
Naděžda

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2021 Kontakt

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu nastarakolena.cz vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace